Nadzorni odbor Ine primio je na znanje pisane ostavke predsjednika Uprave Zoltana Aldotta te članova Uprave Gabora Horvata i Petera Rataticsa na njihove funkcije, a usvojio imenovanje Sandora Fasimona na funkciju predsjednika Uprave, izvijestila je danas Ina.
Nadzorni odbor ujedno je usvojio imenovanja Akosa Szekelya i Zsolta Pethoa na funkcije članova Uprave na razdoblje od 1. srpnja ove godine od 30. lipnja 2021. godine.
Mađarski MOL još je sredinom travnja izvijestio kako će za predsjednika Uprave Ine predložiti Sandora Fasimona, dok je Zoltán Áldott, koji je izabran za člana Nadzornog odbora MOL Grupe, najavio odlazak iz Ine nakon što se u lipnju održi glavna skupština.
Áldott je na poziciju predsjednika Uprave Ine imenovan u travnju 2010. godine.
Fasimon, dosadašnji glavni operativni direktor MOL-a, je u travnju u Budimpešti u razgovoru s hrvatskim novinarima najavio zatvaranje pogona u Sisačkoj rafineriji, obećavši da će svi radnici biti zbrinuti te naglasio da Ina mora nastaviti s uspješnim poslovnim rezultatima kao proteklih godina.
"Moje stajalište, s obzirom na poslovne rezultate tvrtke, jest da Sisak ne zarađuje novac. To znači da je potrebna transformacija, a ono što će se najvjerojatnije dogoditi jest da će Rafinerija biti na jednoj lokaciji, a druga će se iskoristiti za logistiku, za druge industrijske namjene", rekao je tada Fasimon.
Kazao je i da u Hrvatsku dolazi podignuti tvrtku na višu tehnološku i proizvodnu razinu. Jedan od Fasimonovih interesa je i kutinska Petrokemija, a Ina, odnosno Mol zainteresirani su za ulazak u vlasničku strukturu kutinske tvornice s još nekim strateškim partnerima.
"Nije tajna da se pregovora oko toga. Ako se ta tvrtka može voditi na tržišnim osnovama, bez svih prijašnjih problema, onda svakako možemo biti zainteresirani za takvu suradnju, a to je nova poslovna linija", istaknuo je Fasimon.
Kako je predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković prije godinu i pol dana najavio otkup dionica Ine od MOL-a, Vlada je u travnju ove godine odabrala konzorcij u kojem su Morgan Stanley, Intesa Sanpaolo Group i Privredna banka Zagreb za investicijskog savjetnika Vlade u transakciji moguće kupnje dionica te moguće naknadne prodaje tih dionica novom strateškom partneru Ine.
Isplata dividende 5. srpnja
Osim o odlukama Nadzornog odbora u vezi Uprave, Ina je u petak izvijestila i da će dividenda od 81,2 kune po dionici biti isplaćena 5. srpnja ove godine.
Glavna skupština Ine u srijedu je odlučila o rasporedu dobiti za 2017. godinu, među ostalim i o iznosu dividende.
Na temelju usvojenih financijskih izvještaja, dobitak Ine za 2017. godinu utvrđen je u iznosu od 1,42 milijarde kuna te se u zakonske rezerve raspoređuje 71,2 milijuna kuna, u zadržanu dobit odlazi 541,5 milijuna kuna, a za isplatu dividende 812 milijuna kuna tj. 81,20 kuna po dionici.
Tako će MOL-u, koji u Ini drži udjel od 49,08 posto, pripasti dividenda od 398,5 milijuna kuna, a Republici Hrvatskoj, koja u Ini ima 44,84 posto vlasništva, 364,1 milijun kuna.
Ostatak do ukupnog iznosa od 813 milijuna kuna predviđenih za dividendu, bit će raspodijeljen ostalim dioničarima.
Što će se promijeniti uvođenjem eura i hoće li sve poskupjeti: