Pregovarači u američkom Kongresu postigli su dogovor o najvećoj promjeni financijske regulative od vremena Velike depresije, koja će preoblikovati nadzor nad Wall Streetom i ograničiti neke od najmutnijih financijskih izmišljotina koje su se ondje primjenjivale. Zakonodavci iz Kongresa i Senata proveli su čak 20 sati “u komadu” da bi postigli dogovor o dvjema ključnim stvarima – zabrani bankama da trguju vlasničkim vrijednosnim papirima i novom nadzoru nad tržištem derivata.
Ovaj su se mjesec složili i oko mjera koje će primjenjivati, dospiju li u probleme, velike financijske institucije i tvrtke čiji bi kolaps mogao uzdrmati tržišta. Dogovoreni su i detalji nadzora hedge fondova, a investitorima su olakšane tužbe agencija za dodjelu kreditnog rejtinga.
Nema više izmjena
- To će biti vrlo strog zakon, jači nego što je itko prognozirao i, iskreno, stroži nego što sam i sam mislio - izjavio je za Bloomberg Barney Frank, prvi čovjek Komisije za financijske servise, demokrat iz Massachusettsa.
Pregovarači su proveli posljednja dva tjedna usuglašavajući stavove svake frakcije. Legislativu još trebaju odobriti većine u Senatu i Kongresu. U Kongresu bi glasove trebali prikupiti ovaj tjedan, nakon čega bi ih proslijedili predsjedniku SAD-a Baracku Obami na potpis 4. srpnja. Predstavnici Kongresa izjavili su i da je prijedlog konačan te neće biti dodatnih izmjena ili amandmana prije izglasavanja.
Opiranje financijaša
Novi regulatorni paket popularno su nazvali Dodd-Frankovim zakonom. Reformirana regulativa trebala bi bolje zaštititi potrošače uspostavljanjem nove agencije za njihovu zaštitu, čemu se jako protivio financijski lobi, tvrdeći da će to podići troškove. Pod većom će kontrolom biti i Fed, središnja banka SAD-a. Rizik namjeravaju zauzdati pojačanim nadzorom nad pojavama koje prijete tržištima sustavom upozoravanja na financijske rizike, a i regulatori će dobiti veće ovlasti kako bi na vrijeme spriječili da porezni obveznici financiraju sanacije kompanija koje se smatraju “prevelikima da bi propale”.
Vrlo će precizno biti regulirani uvjeti za likvidaciju takvih kompanija, kao i poslovanje na tržištima derivata. Jedna od ključnih promjena odnosi se na “Volckerovo pravilo”, nazvano prema bivšem čelniku Feda Paulu Volckeru, prema kojemu banke više neće smjeti trgovati svojom imovinom, odnosno vlasničkim vrijednosnim papirima, a imat će i ograničene mogućnosti ulaganja u investicijske fondove. Zanimljivo je da je, upravo od trgovine vlastitom imovinom, Goldman Sachs ostvarivao oko deset posto godišnjeg prihoda. Ipak, prethodni restriktivniji prijedlog Obamine administracije, koji je još jače mogao utjecati na profite banaka, nakon pritisaka iz Senata, u konačnoj je inačici zakona izostao, što se krajem prošlog tjedna odrazilo na tržišta kapitala u SAD-u.
Bankama će ipak biti dopušteno investirati u rizične private equity i hedge fondove, no do vrijednosti od tri posto ukupnog kapitala kojim fond upravlja. Također, ne smiju investirati više od tri posto svoga kapitala, prema stopi adekvatnosti kapitala “Tier 1”.
Većina je dioničkih indeksa na tu vijest prešla iz crvenog u zeleno, no bitnija promjena trenda izostala je nakon vijesti o korekciji stope rasta američkog gospodarstva sa tri posto na 2,7 posto u prva tri mjeseca ove godine.
Glavni problem je sam FED !!!! ............