I dok hrvatski BDP pada 12 kvartala zaredom, onaj u susjednoj Sloveniji raste za dva posto upravo zahvaljujući hrvatskim investitorima. Vojko Volk, slovenski veleposlanik u Hrvatskoj, u intervjuu Lideru rekao je da hrvatske investicije u Sloveniji posljednjih nekoliko godina iznose gotovo milijardu eura te da velik dio rasta BDP-a – od 2 do 2,4 posto – ima uporište upravo u tim investicijama.
Različite barijere
Naši najveći ulagači u Sloveniji su Atlantic grupa Emila Tedeschija, koji je kupio Drogu Kolinsku, Agrokor Ivice Todorića, koji je kupio Mercator, zatim ulaganja LRH Liburnia hotela, koji su preuzeli hotel Metropol.... Slovenski veleposlanik zaključuje da se Hrvati doslovno natječu tko će više uložiti u Sloveniji, što znači da tamo imaju dobru investicijsku klimu. Kada je riječ o slovenskim ulaganjima u Hrvatskoj, onda Volk kaže da su se Slovenci opekli pa su oprezni. Objasnio je da je Slovenija uspjela smanjiti deficit rezanjem plaća u državnom sektoru za 12 posto te kako je to javnim financijama otvorilo velik manevarski prostor. Kao i sanacija državnih banaka, koja je bila skupa, ali Volk kaže da je i to pridonijelo rastu. Upozorio je da je politika koja se temelji na većem ubiranju poreza poražena u samom startu te kako su reforma i reorganizacija pravi put.
– Ne smiju se pravila mijenjati dnevno i agresivno naplaćivati porez. Zato smo s velikom pozornošću pratili Linićeve pokušaje. Dijelom smo to kopirali, ali ne posve. Nismo do gola skinuli poduzetnike – rekao je za Lider Volk i zapravo pogodio srž problema. Ono na što se ulagači u Hrvatskoj najviše žale upravo su porezna presija, česta promjena “pravila igre”, šuma administracije i razne barijere.
Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca, jednostavno kaže da ulagači investiraju tamo gdje očekuju povrat investicije. U Hrvatskoj taj povrat može biti tek mali ili je posve rizičan.
– Porezni pritisak, šuma pravila, dugotrajno i iscrpljujuće ishođenje dozvola. Sve to tjera investitore – objašnjava Majetić. Jedino u što se u Hrvatskoj isplati ulagati jest turizam, nastavio je, i to zbog geografskog položaja te divne obale i mora.
Jednaki po korupciji
– Naša je vlada u stanju i unatrag mijenjati zakone, klima je potpuno antipoduzetnička – žali se Majetić. Ekonomist Ljubo Jurčić pak objašnjava da hrvatske investicije u Sloveniji nisu mogle podići njihov BDP jer je bila riječ samo o promjeni vlasništva tvrtki. Naše su investicije spasile te tvrtke od bankrota, rekao je Jurčić, te su spriječile pad BDP-a, a sprečavanje pada BDP-a može se tumačiti kao rast.
– Čuvanje pada BDP-a velika je stvar. A investicijska klima stvara se uvjetima za profitabilnu proizvodnju, a ne zakonima – podučio je Jurčić. Uvjeti za profitabilnu proizvodnju pak, nastavio je, ovise o ekonomskoj politici. Pa, ako u strukturi gospodarstva imamo kompanije čije proizvode nitko ne treba – to nije dobro. Veleposlanik Volk Hrvatsku i Sloveniju izjednačava kada je riječ o korupciji. Kaže da Slovenci plaćaju danak korupciji pa ga ne čudi što je u Sloveniji pobijedila stranka koja je nastala dva mjeseca prije izbora i kojoj je glavni ekonomski program bio borba protiv korupcije.
Na takav način 20 godina je rastao i Hrvatski BDP, pa kad smo prodali sve brod tone...