poslovni uzlet

Niz olakšica za poduzetnike i buduće investitore

27.05.2014.
u 11:47

Kako olakšati poslovanje Investitor prve godine potpuno oslobođen plaćanja komunalnih naknada, dok druge treba platiti samo 25 posto iznosa.

Jastrebarsko je uvelo niz olakšica za investitore kako bi ih potaknulo da svoj novac ulože u taj kraj. Tako je investitor prve godine potpuno oslobođen plaćanja komunalnih naknada, dok druge treba platiti samo 25 posto iznosa, a treće godine 75 posto. Investitor koji gradi poslovno gospodarske objekte u kojima će se obavljati isključivo proizvodnja bilo koje vrste oslobađa se komunalnog doprinosa u visini od 20 posto jedinične vrijednosti za sve zone plaćanja komunalnog doprinosa.

Jednokratnom uplatom iznosa komunalnog doprinosa, investitor koji gradi poslovne i druge objekte koji ne služe obavljanju djelatnosti proizvodnje, a za koje objekte bi visina plaćanja komunalnog doprinosa bila, ili bi prelazila iznos od pet milijuna kuna, oslobodit će se plaćanja komunalnog doprinosa u iznosu od 15 posto od cjelokupnog iznosa plaćanja komunalnog doprinosa. Protekle godine započeta je i izgradnja niskoenergetskog dječjeg vrtića u Gornjem Desincu, a u Gospodarskoj zoni Jalševac - Čabdin položen je kamen temeljac za izgradnju logističkog centra tvrtke Kaufland Hrvatska, vrijednog 75 milijuna eura koji bi trebao zaposliti 150 ljudi i spada u jednu od najvećih investicija u gradu. Kako kažu u Jastrebarskom to predstavlja jedan od najvećih pothvata kako tvtke Kaufland Hrvatska tako i samog grada Jastrebarskog. Investicija će se realizirati na površini zemljišta 163.000 metara četvornih, gdje će se izgraditi četiri objekta ukupne površine od 64.500 metara četvornih. Osim toga, u poslovnoj zoni Jalševac tvrtka Comet gradi halu za proizvodnju dijelova motornih vozila vrijednu tri milijuna kuna koja bi trebala otvoriti pet novih radnih mjesta. Aqua campus u projekt Zdrava hrana Jaska ulaže 50 milijuna kuna te bi tu trebalo naći posao 15 ljudi. Još 2012. Godine otvoren je Podatkovni centar Datacross.

Investicija je vrijedna 40 milijuna kuna, od čega je čak 34 milijuna kuna uloženo u samu opremu. U pitanju je jedini takav centar u okruženju. Najbliži se nalaze u Beču i Sofiji.

Poduzetnici govore zašto posluju baš u Jastrebarskom

Znam da smo odabrali pravi grad

Krešo troha, PCK DataCross

Podatkovni centar DataCross Jastrebarsko nalazi se u industrijskoj zoni Jalševac, 35 km od Zagreba, u blizini autoceste Zagreb-Karlovac. Riječ je o najvećem takvom centru u ovom dijelu regije, a najbliži slični centri nalaze se u Beču i Sofiji. Željko Troha, izvršni direktor DataCrossa, kaže da s lokalnom vlašću imaju odlične odnose i izuzetno korektnu suradnju. “Nismo imali nikakvih zastoja u razvoju ili

investiciji, a da su bili vezani za rad gradske uprave. Kako se može pročitati u medijima, postoje nebrojeni problemi s procedurama u lokalnoj upravi. Pitali smo se jesmo li mi imali sreće pa smo ih izbjegli ili smo izabrali pravi grad. Nakon gotovo dvije godine shvatili smo da smo izabrali pravi grad. Gradska uprava proaktivno se zanima za naš razvoj i pokušava svojim djelovanjem olakšati i pomoći poslovanju”, kaže Troha. Ipak, dodaje da postoje određene zapreke u poslovanju. “Naše usluge su regulirane međunarodnim standardima i lako se kategoriziraju, no u Hrvatskoj to baš i nije tako jasno. Zakoni, pravilnici i preporuke regulatora postoje, ali se ne provode ili se izbjegavaju iskrivljavanjem tumačenja. Zakoni ne predviđaju kategorizaciju podatkovnih centara, nego se spominju neki dijelovi sustava koje pružatelj takve usluge mora posjedovati”, kaže Troha. Smatra da bi se u svakom slučaju mogla napraviti neka poboljšanja koja bi pomogla razvoju gospodarstva, pogotovo u području javne infrastrukture, no koliko zna u tijeku je niz projekata iz tog područja.

Kampanjom promovirati  ekopoljoprivedu

Dragica Repar, ReproEko

Proizvoditi ekološku hranu u zemlji koja se voli pohvaliti svojim nikada realiziranim poljoprivrednim potencijalom i nije neka velika sreća. “Unatoč tome što iz godine u godinu bilježimo lagani rast proizvodnje, od toga nemamo baš velike koristi jer su porasli i troškovi proizvodnje”, kaže Dragica Repar vlasnica imanja ReproEko, dodajući da je ekološka proizvodnja hrane iznimno skupa zbog visokih cijena sirovina, brojnih potrebnih certifikata, analiza i energenata. Kaže da Grad Jastrebarsko ima dobre predispozicije za dobro gospodarstvo, što se i vidi po sve većem broju poduzetnika koji su odlučili pokrenuti proizvodnju u ovom tom kraju. “I sama sam prisutna na sastancima turističke zajednice koja se zaista brine o svom kraju koliko može. Mnogo toga se napravilo. Što se tiče ekopriče moglo bi se možda više motivirati ljude, organizirati stručna predavanja, ukazati na dobrobiti za okoliš, za zdravlje, ozbiljno se pozabaviti s tim pa i napraviti kampanju, naprosto potaknuti svjesnost i entuzijazam, izdvojiti sredstava jer ekoproizvodnja u svijetu grabi velikim koracima”, kaže Repar, istaknuvši koja trenutno pokušava plasirati svoje proizvode na europskom tržištu.

Lokalna politika mora imati sluha za poduzetništvo

Ivan Rubinić, Drna industrija Rubinić

Sa 55,7 milijuna kuna prihoda i 4,7 milijuna kuna ostvarene dobiti u prošloj godini, među najvećim jaskanskim poduzetnicima je Drvna industrija Rubinić. Gotovo dvije trećine proizvedene palete finalnih proizvoda od drveta, zidnih obloga, lamperije, brodskih podova do hrastovih ploča, koji izađu iz tvornice ide u izvoz na niz europskih tržišta, dok se manji dio plasira na domaće tržište. Premda nijednom od 128 zaposlenika mjesečna plaća nije zakasnila nijedan dan, i jaskanski DIR dijeli probleme domaćih poduzetnika. “Svi se kunu da je važna,

no proizvodnja se slabo cijeni”, kaže direktor Ivan Rubinić dodajući da se bez lokalne potpore vrlo teško posluje. Investicija u proizvodnu liniju hrastovih ploča vrijednu više od šest milijuna kuna, zbog koje je u proteklih šest mjeseci posao našlo još 20-ak radnika, financirana je iz vlastitih sredstava i kredita banke. Rubinić napominje da su sve investicije u više od 25 godina poslovanja, ostvarene samo vlastitim radom, trudom i voljom, bez potpore lokalne samouprave. “Nakon toliko godina vidljivo je kako je ispravno bilo okrenuti se vlastitom poslovanju i isljučivo svojem radu bez očekivanja pomoći lokalne samouprave. Tako bi se trebali bazirati i ostali poduzetnici, a ukoliko lokalna politika ima sluha za poduzetništvo, to je onda odlično i dodatan zamah poduzetnicima koji su perjanice razvoja čitavog kraja”, kaže Rubinić.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije