Prvih dvadeset milijuna kuna iz Fonda za turizam raspoređeno je na 40 projekata javne turističke infrastrukture za koje privatni sektor nema ulagačkih interesa.
Pojedinačno najveće svote i ukupno najviše novca, odlukom ministra turizma Darka Lorencina, ide u Istru. Za 14 projekata u toj županiji namijenjeno je, naime, čak osam milijuna kuna, a u Ministarstvu turizma kažu da su istarski projekti često bili i najkompletniji projekti.
Iz Istre su, inače, kandidirali 56 od ukupno 420 projekata, a za uređenje porečkih plaža kod hotela Zagreb (Pical) te između uvala Brulo i rta Bare odlazi apsolutno najviša svota - čak dva milijuna kuna. Po milijun su dobili Labin, za projekt podzemnog grada, te Opatija za izradu dokumentacije za rekonstrukciju ljetne pozornice i obnovu plaže Slatina.
Ostali su se morali zadovoljiti nešto nižim iznosima. Recimo, Rab, Nin i Novi Vinodolski dobivaju po 800.000 kuna za uređenje plaža, a Vodice nekoliko desetaka tisuća kuna manje od toga.
Kopačkom ritu, primjerice, ide 700.000 kuna za recepciju i šetnicu.
Na čekanju je još četrdesetak projekata koji se pregledavaju i koji bi osim turističkim kunama trebali biti podržani i od fondova EU. U Fond za turizam uplaćeno je do 1. travnja nešto više od 43,6 milijuna kuna od koncesija na neprivatizirano turističko zemljište, a Fond za turizam je i osnovan kako bi se taj novac turizmu i vratio.
>> Doznajte u što će hotelske kuće uložiti 3 milijarde kuna
Tko kome, nego svoj svome!