Porez mobilnim operatorima u iznosu od šest posto uveden je po drugi put. Prošli tjedan prošao je saborsku proceduru. A sudeći prema današnjim izjavama ministara, ponajprije Slavka Linića, ministra financija, mogao bi biti opet i ukinut. I to do ljeta. Naime u ponedjeljak je održan ‘sastanak na vrhu’. Svi bitni okupili su se i pregovarali – Radimir Čačić, prvi potpredsjednik Vlade, Zlatko Komadina, ministar prometa i veza, Ivan Vrdoljak, ministar graditeljstva, te svi predsjednici uprava mobilnih operatora.
Respektabilan skup
Usto, iza zatvorenih vrata na sastanku su sudjelovali čelnici regulatora te pravni savjetnici operatora i nezavisni stručnjaci. Doista respektabilan sastav za donošenje bitnih odluka. A odlučili su, ponovno se sastati za tri mjeseca. Za to vrijeme, kazao je Linić, koji je i nositelj prijedloga, trebao bi se postići dogovor o novim koncesijama za razvoj brze internetske mreže tzv. LTE te otkloniti barijere ulaganja operatora.
– Tada ćemo opet sjesti i vidjeti gdje smo i razmotriti opstojnost zakona, budući situacija može biti drugačija nego danas – istaknuo je Linić.
Prema riječima Ivice Mudrinića, čelnika HT-a, mobilni operatori objašnjavali su vladajućima što im je bitno za ulaganja te kako porez od 6 posto utječe na njih i najavili da će u ta tri mjeseca zapravo izraditi hodogram ulaganja, koji bi ih mogao spasiti od daljnjeg harača, koji će najduže trajati do ulaska u EU. Ono što je izvjesno jest da je na stolu koncesija za mrežu četvrte generacije. Ministar financija mogao bi tako uprihodovati 300 milijuna kuna u ovoj godini. Operatori su zainteresirani, jer platili bi unaprijed frekvencije koje bi im osigurale daljnji razvoj u budućnosti, a harač bi se u tom slučaju ukinuo.
LTE na stolu
Pristali bi na ‘avansno’ plaćanje jer ionako ulažu za sebe i budućnost. Naime, zbog tehnoloških prepreka i to ne domaćih, LTE ne može zaživjeti u pravom opsegu barem do 2015. godine. Plaćenu frekvenciju operatori bi upisali u svoja kapitalna ulaganja, a novac bi ušao u proračun. Prema Mudriniću zainteresirani su tek njih troje – HT, Tele2 i Vipnet, no čini se da Vlada računa da bi međunarodna aukcija ipak izazvala širi interes, a time i podigla cijenu. Osim o LTE-u, razgovaralo se i o optici, vjerojatno na poticaj HT-a, koji već dugo lobira i traži da im se omogući takvo ulaganje. U svakom slučaju, operatori će sada, svaki za sebe, pripremati popis ulaganja, pa opet u svibnju u pohode vladajućima koji su harač uveli i samo tako ga baš neće i pustiti.
Na pitanje hoće li operatori dići cijene s obzirom na uvođenje više stope PDV-a, nismo dobili konkretan odgovor. Točnije, vidjet ćemo su riječi kojima su čelnici operatora komentirali to pitanje. Novinari su htjeli znati i što je s otkazima u HT-u, na što je I. Mudrinić poručio da se radi o odvojenim stvarima. Ono što je u ponedjeljak bilo jedino što bi se doista moglo dogoditi sa sigurnošću u budućnosti jest da Vlada izađe u susret operatorima te olakša dodjelu građevinskih dozvola za bazne stanice, stoga je sastanku i prisustvovao Ivan Vrdoljak, nadležni ministar.
Eto razloga da Mudrinić otpusti još nekoliko stotina ljudi