Početak prošlog tjedna na svjetskim deviznim tržištima protekao je u znaku slabljenja dolara prema euru, koji je u jednom trenutku trgovanja ojačao prema 1,3250 dolara. U nastavku trgovanja dolar se uspio oporaviti, a tečaj je do kraja tjedna snižen i zadržan ispod 1,3200 dolara za euro.
Na pad eura utjecali su slabi pokazatelji maloprodaje u Njemačkoj te neizvjesnost oko odluke Europske središnje banke (ECB) o daljem kretanju kamatne stope. Važno je naglasiti da su prošli tjedan objavljeni i obeshrabrujući pokazatelji za američko gospodarstvo (narudžbe trajnih dobara i prodaja novih domova u padu, sniženo očekivanje gospodarskog rasta SAD-a), nakon čega je jedna od vodećih američkih investicijskih kuća smanjila svoje prognoze kretanja dolara (očekuje se da bi do sredine godine dolar trebao oslabiti na 1,35 dolara za euro).
Pojačanu pažnju na tržištu privukao je i japanski jen, koji se prošli tjedan pokazao najuspješnijom među najvažnijim svjetskim valutama. Jen je prošli tjedan ojačao oko 3,6% prema dolaru, što je najveći tjedni rast prema dolaru još od kraja prosinca 2005. godine. Istodobno je jen ojačao i prema euru, za oko 3,4%. U prvom dijelu prošlog tjedna na domaćem deviznom tržištu nije bilo većih oscilacija tečaja, koji se zadržavao uglavnom u rasponu 7,34 7,35 kuna za euro.
Sredinom prošlog tjedna nastavljeno je trgovanje u uskom rasponu tečaja, ali je u nastavku trgovanja ipak zabilježen pritisak na jačanje kune. Stoga je u jednom trenutku tečaj pao osjetno ispod 7,34 kune. Po srednjem tečaju HNB-a tijekom prošlog tjedna euro se zadržavao u rasponu 7,341 7,347 kuna, dok je dolar, pod utjecajem kretanja na svjetskim tržištima, zabilježio pojačane oscilacije prema kuni (5,55 5,60 kuna za dolar).