Informatički stručnjaci prije pola godine počeli su graditi Osijek Software City. Za početak tog jedinstvenog projekta u Hrvatskoj odlučile su se četiri osječke softverske tvrtke, InChoo, Mono, Farmeron i K-Informatika, s jednim ciljem – slavonsku metropolu pretvoriti u poželjno mjesto u kojem žive i rade IT stručnjaci, ali i u kojoj će biti smještene tvrtke koje proizvode dobar softver.
Tom poslovnom pothvatu priključila se u međuvremenu još jedna tvrtka – AdCon.
Baza profila developera
– Zadovoljni smo dosadašnjim tijekom projekta. Njime želimo povećati broj softverskih tvrtki kao i konkurentnost na tržištu, ali i potaknuti ljude da realiziraju vlastite ideje. Prva povratna iskustva su dobra. Javlja nam se puno zainteresiranih ljudi, ali i obrazovnih institucija, informatičkih škola koje se žele uključiti u projekt – ističe Aron Stanić iz InChoo-a, jedan od inicijatora projekta.
Na osječkoj adresi trenutačno je prijavljeno 40 softverskih tvrtki koje zapošljavaju oko 250 ljudi. Tijekom idućih pet godina taj bi se potencijal, prema računici Osijek Software Cityja, trebao dvostruko uvećati, odnosno zaposliti još 500 ljudi u softverskoj industriji.
Prosječna plaća zaposlenika u tom sektoru je oko 7000 kuna. Burza radnih mjesta ovdje ne miruje. Na web-stranici projekta otvorena je i baza profila developera. Samo Farmeron u idućih godinu dana planira proširiti svoju ekipu za barem 15 ljudi.
– Ovo nije učmala sredina! – odgovara Aron Stanić, napominjući kako kroz neformalna druženja povezuju ljude koji imaju ideje i one koji su potencijalni investitori. Na taj ih način usmjeravaju na samozapošljavanje i upravljanje vlastitim poduzećem.
Fokus na srednjoškolce
Trbuhom za kruhom svoju zagrebačku adresu osječkom u posljednjih mjesec dana zamijenio je Željko Riha. U slavonsku ravnicu stigao je zbog posla u Farmeronu.
– Ne vidim nikakav poslovni problem zato što sam se preselio. Zaposlen sam kao community manager, a sve poslove rješavam online tako da nije važno gdje se nalazim – tumači Riha te dodaje kako u odnosu na metropolu, Osijek ima bolji geostrateški položaj budući da je na “sat vremena vožnje od Srbije te Bosne i Hercegovine gdje internetsko tržište trenutačno raste, ali i u neposrednoj blizini Mađarske”.
Od jeseni Osijek Software City fokusirat će se na srednjoškolce.
Bravo, samo dalje. Zelim vam puno uspjeha !!!