HRVATSKI TELEKOM:

Ostvarili dobit od 934 mil. kuna, predlaže se dividenda od 6 kuna po dionici

Hrvatski telekom
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
23.02.2017.
u 10:12

'Zadržana je vodeća pozicija u svim segmentima telekomunikacijskog tržišta'

Hrvatski Telekom (HT) ostvario je u 2016. neto dobit od 934 milijuna kuna, što je za 1 posto više nego 2015. godine, a Uprava predlaže isplatu dividende od 6 kuna po dionici, isto kao i godinu prije, objavila je u četvrtak ta kompanija.

Prošle godine HT je ostvario prihode od 6,97 milijardi kuna, što je za 0,7 posto više nego 2015. godine.

Kako ističe Uprava u izvješću, zadržana je vodeća pozicija u svim segmentima telekomunikacijskog tržišta, a rastu prihoda pridonijeli su prihodi pokretnih komunikacija i veleprodaje, rast u ICT području i poslovanje s električnom energijom.

EBITDA prije jednokratnih stavki iznosila je 2,82 milijarde kuna i viša je za 1,4 posto u odnosu na 2015. godinu, uz jaku EBIDTA maržu od 40,5 posto, koja je veća za 0,3 postotna boda u usporedbi s godinom prije.

Neto dobit u 2016. godini iznosi 934 milijuna kuna i veća je za 9 milijuna kuna, odnosno 1 posto u odnosu na 2015. godinu.

HT je u protekloj godini povećao vrijednost investicija na 1,608 milijardi kuna, odnosno 9,1 posto više nego godinu prije. Investicije su bile usmjerene na povećanje kapaciteta za širokopojasni pristup internetu, poboljšanje korisničkog iskustva i povećanje konkurentnosti.

Uprava i Nadzorni odbor Glavnoj skupštini Društva predložili su raspodjelu dividende od 6 kuna po dionici koja će se isplatiti iz neto dobiti 2016. godine, što daje ukupan iznos za isplatu dividende od 491,3 milijuna kuna, ili 54 posto dobiti  te alokaciju ostatka neto dobiti od 417,5 milijuna kuna u zadržanu dobit.

Dodatno, Hrvatski telekom najavljuje i namjeru pokretanja programa stjecanja vlastitih dionica na Zagrebačkoj burzi u skladu s odlukom Glavne skupštine od 21. travnja 2016. kojom je Upravi dano ovlaštenje za stjecanje vlastitih dionica.

Nakon što se provedu sve interne procedure i pod uvjetom zadovoljavajućih tržišnih okolnosti, Društvo će objaviti opseg, veličinu i trajanje Programa stjecanja vlastitih dionica prema primjenjivom zakonodavnom okviru.

Kao što je ranije objavljeno, HT će na početku godine objaviti minimalnu ciljanu dividendu za svaku godinu, koja će biti u okviru raspona navedenog u politici dividendi. Za financijsku 2017., Uprava trenutačno očekuje isplatu dividende u iznosu od minimalno 6 kuna po dionici.

"Iza nas je vrlo uspješna godina u kojoj smo zabilježili porast svih financijskih pokazatelja te smo nastavili sa znatnim ulaganjima u infrastrukturu i transformacijom kompanije. Potpuno smo preokrenuli padajuće trendove i stvorili preduvjete za rast te smo kupnjom većinskog udjela u Crnogorskom telekomu početkom 2017. iskoračili na regionalno tržište. S promatranjem prilika za regionalno širenje nastavljamo i dalje. Ostajemo usmjereni na strategiju rasta Hrvatskog telekoma kao lidera na domaćem i regionalnom tržištu telekomunikacija i digitalnih usluga", istaknuo je u komentaru ostvarenih rezultata predsjednik Uprave HT-a Davor Tomašković.

Početkom siječnja 2017. godine HT je stekao 76,53 posto udjela u Crnogorskom telekomu, za kupovnu cijenu u iznosu od 123,5 milijuna eura.

 

Tomašković: HT i dalje prati prilike za regionalno širenje

Predsjednik Uprave Hrvatskog telekoma (HT) Davor Tomašković u četvrtak je kazao da i dalje prate prilike za regionalno širenje, nakon što je početkom godine kupljen većinski udjel u Crnogorskom telekomu te je ocijenio da je poslovanje kompanije stabilno, a svi financijski pokazatelji u rastu.

HT je ostvario u 2016. neto dobit od 934 milijuna kuna, što je za 1 posto više nego 2015. godine, a Uprava je predložila isplatu dividende od 6 kuna po dionici, isto kao i godinu prije.

Prošle godine HT je ostvario prihode od 6,97 milijardi kuna, što je za 0,7 posto više nego 2015. godine.

HT je u protekloj godini povećao vrijednost investicija na 1,608 milijardu kuna, odnosno 9,1 posto više nego godinu prije. Investicije su bile usmjerene na povećanje kapaciteta za širokopojasni pristup internetu, poboljšanje korisničkog iskustva i povećanje konkurentnosti.

"Ovo su financijski rezultati za 2016. za cijelu HT grupu, i oni zapravo pokazuju da su svi naši ključni pokazatelji u rastu", istaknuo je Tomašković na konferenciji za novinare, dodavši da imaju razloga za ponos jer su se svi financijski pokazatelji vratili na put rasta.

Istaknuo je i da je zadržana vodeća pozicija u svim segmentima telekomunikacijskog tržišta, a rastu prihoda pridonijeli su prihodi pokretnih komunikacija i veleprodaje, rast u ICT području i poslovanje s električnom energijom.

Uprava i Nadzorni odbor Glavnoj skupštini Društva predložili su raspodjelu dividende od 6 kuna po dionici koja će se isplatiti iz neto dobiti 2016., što daje ukupan iznos za isplatu dividende od 491,3 milijuna kuna te alokaciju ostatka neto dobiti od 417,5 milijuna kuna u zadržanu dobit.

"Unatoč povećanim ulaganjima i akviziciji Crnogorskog telekoma, zadržavamo stabilnu dividendu", istaknuo je Tomašković.

HT najavljuje i namjeru pokretanja programa stjecanja vlastitih dionica na Zagrebačkoj burzi u skladu s odlukom Glavne skupštine od 21. travnja 2016. godine kojom je Upravi dano ovlaštenje za stjecanje vlastitih dionica.

Nakon što se provedu sve interne procedure i pod uvjetom zadovoljavajućih tržišnih okolnosti, Društvo će objaviti opseg, veličinu i trajanje Programa stjecanja vlastitih dionica prema primjenjivom zakonodavnom okviru.

Kao što je ranije objavljeno, HT će na početku godine objaviti minimalnu ciljanu dividendu za svaku godinu, koja će biti u okviru raspona navedenog u politici dividendi. Za financijsku 2017. Uprava trenutačno očekuje isplatu dividende u iznosu od minimalno 6 kuna po dionici.

Početkom siječnja 2017. godine HT je stekao 76,53 posto udjela u Crnogorskom telekomu, za kupovnu cijenu u iznosu od 123,5 milijuna eura.

"To je prvi korak u regionalnoj ekspanziji HT-a. Mi nastavljamo pratiti prilike za širenje, ali smo izuzetno zadovoljni jer je taj proces urodio jednom ovakvom dobrom akvizicijom", zaključio je Tomašković.

>> Hrvatski Telekom primjer izvrsno postavljenih HR procesa

>> Ova ekipa zna posao na Googleu i sprema nove pothvate

Komentara 3

Avatar davcro
davcro
14:28 23.02.2017.

Lopovi

NO
nogogaz
19:31 23.02.2017.

Nije to ništa...samo da pričaju o profitu.... Dok se slovenija u najnovijem izvještaju nalazi u grupi sa njemačkom, hrvati smo još uvjek uz rumuniju.... Slovenci broje vidoke profite...nama i agrokor propada..i rusi ga drže za grlo...znali su slovenci zašto su prodali mercator.

DU
Deleted user
19:34 23.02.2017.

Ma, u Njemackoj svako seoce dobiva glasfazu a u Hrvatskoj do mene vodi kabal star min. 50 godina. Taj kabal se na svakom tavanu od susjeda do susjeda spaja, sve oksidirano, vlazno. A eto njemci odose na opticke kablove.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije