Za razliku od Hrvatske, koja je rasprodala gotovo sva svoja strateška poduzeća, slovenska se država i 20 godina od uvođenja kapitalizma još trudi zadržati kontrolu nad strateškim sustavima: bankama, trgovinama, ključnim segmentima industrije. Mercator ima status nacionalne ikone, zbog čega oslabljena vlada Boruta Pahora nije imala snage ispustiti ga iz ruku i prodati Hrvatu Ivici Todoriću.
Tri referenduma
– Borut Pahor idućih mjesec dana ima tri važna referenduma, rejting mu je nizak, pitanje je može li preživjeti ovu jesen. Zabranom prodaje Mercatora Agrokoru Pahor je sebi osigurao dugoročni politički kredit te svom glavnom konkurentu Janši uvijek može spočitnuti da je njegova vlada zaštitila nacionalni interes – komentira Davor Gjenero, dobar poznavatelj slovenske društvene scene. Zabrana prodaje Mercatora Todoriću poslovno je vjerojatno vrlo loša odluka jer je pitanje hoće li Todorić ili netko drugi u idućem krugu ponuditi jednako dobru cijenu kao sada. Pivovarna Laško u ozbiljnim je problemima, a ni bankama koje su suvlasnici Mercatora ne cvjetaju ruže.
Pahorova je odluka potpuno iracionalna i za Ljubu Jurčića, koji također vjeruje da će za pola godine, a najkasnije za godinu dana Mercator promijeniti kupca a da tamošnja politika neće ni okom trepnuti. Pitanje je koja će tada biti cijena, ali i hoće li Todorić imati interesa za tu akviziciju. Paralela se može povući s domaćim tržištem, svojedobno se govorilo o Todorićevu interesu za Podravku, ali nakon što je kupio PIK Vrbovec i Belje, Agrokor se odmaknuo od te kompanije.
– Mercator je imao važnu ulogu za prodor slovenskih proizvoda u regiju, ali on je svoju funkciju odradio, trgovina nije visokoprofitabilan biznis i ja očekujem da će i tu i druge tvrtke preuzeti jači igrači – uvjeren je Jurčić.
Nadiru neoliberali
Za razliku od elitističkog pristupa HDZ-a po kojemu imovinu treba predati u ruke stotinu izabranih obitelji, Slovenija je išla u postupnu privatizaciju, podijelila je certifikate građanima pa su na tome mnogi zaradili. Ipak, s vremenom su upravljanje i postupnu kontrolu nad tvrtkama preuzeli socijalistički direktori, no i u Sloveniji se vuku repovi i istrage protiv čelnih tajkuna Bavčara i Šrota.
– Staru generaciju direktora sada zamjenjuju menadžeri skloni neoliberalnom konceptu kojima nije cilj stvaranje nove vrijednosti već generiranje dobiti za poslodavca – kaže Gjenero.
Oni jednostavno ne žele imati slučaj PEVEC2. Raste na račun kredita i pogodnih aranžmana sa DRŽAVOM , skida vrhnje u džepove i poslije firma propadne. Ako si lakom otvoris drugu firmu ako je dosta budi tiho. Možemo mi baljezgati stoo nam volja ali tajkun ostaje tajkun i samo je kod nas to gospodin čovjek!