Provjereno: Nema šansi da Vlada otkupi plinski biznis od Ine

Plinski biznis donio bi RH milijarde kuna gubitka

plin
Reuters
Autori: Gojko Drljača, Iva Puljić-Šego
06.11.2009.
u 17:25

Država nema novca ni za otkup plina u skladištu, a kamoli za nove gubitke. Poštenije je da veću cijenu plina plaćaju oni koji ga koriste, a ne porezni obveznici.

Od dobro upućenih doznajemo kako, bez obzira na službene stavove iz Vlade i Mola da pregovori o otkupu plinskog biznisa još traju, nema baš nikakve šanse da se Vlada odluči na kupovinu poslova s plinom od Ine.

Naime, grupa ministara predočila je premijerki Jadranki Kosor analizu koja je pokazala da bi samo do kraja godine država mogla u poslovima s plinom izgubiti 2-2,5 milijarde kuna. Navodno su posrijedi ministar Šuker i njegova kolegica Marina Matulović-Dropulić.

Što je bilo Polančecu?
Kupovati plinski biznis samo zato da bi se kontrolirala cijena plina nema baš nikakva smisla jer bi porezni obveznici trpjeli goleme štete. Čak uz podizanje cijene plina, trebalo bi u proračunu za pokrivanje gubitaka od uvoza plina nekako pronaći pet-šest milijardi kuna u samo dvije-tri godine.

Čak da ni situacija u proračunu zbog krize nije dramatična, takva “energetska” i “fiskalna” politika ne bi imale baš nikakva smisla. A uz ovakvu situaciju u proračunu ne da se nema za pokrivanje budućih enormnih gubitaka nego se nema ni za otkup postojećeg plina u skladištu i plinovodnom sustavu (neki procjenjuju 400-500 milijuna kuna, a Ina i Mol na 750 milijuna kuna).

Dobro upućeni smatraju da će Vlada sve više inzistirati na stavu da Ina jednostavno pokriva svoje gubitke od uvoza plina ekstraprofitima od eksploatacije domaćeg plina. Prava cijena vađenja domaćeg plina, upozoravaju nas dobro upućeni, jedna je od najstrože čuvanih Ininih tajni.

Jasno je da je zaokret u ponašanju Vlade došao s odlaskom ministra Polančeca, ali još nije jasno kako je Polančec uopće mogao gurati plan u kojem je državni proračun trebao ostati kratak samo u sljedećoj godini za više od dvije milijarde. Usto, stručnjaci nas upozoravaju da je puno pravednije i logičnije da višu cijenu uvoznog plina plate oni koji će ga koristiti, a ne svi porezni obveznici.

Što će reći Mol?
Otvoreno je pitanje hoće li Mol kompenzirati nerealizaciju dogovora o plinskom biznisu jeftinim preuzimanjem Ininih bušotina u Siriji. Iako u Ini ne kriju da zbog nezavidne situacije u Siriji razmišljaju o prodaji udjela MOL-u kako bi mogli nastaviti s investicijama, o cijeni po kojoj bi svome mađarskom vlasniku prodala 25 posto koncesije nad naftnim i plinskim poljima u Siriji zasad nitko ne govori.

Kad Vlada zaista formalno odustane od kupnje poslova s plinom, najvjerojatnije je da će Ina podići cijenu plina, jer se on sada prodaje ispod tržišne cijene i zbog toga se stvaraju gubici.

Ključne riječi

Komentara 10

OB
-obrisani-
18:10 06.11.2009.

A dali je pošteno da u cijeni plina plačamo i razvoj plinske mreže,gdje će ga dobiti i oni koji ga nemaju.Daklem,dali je pošteno onda da ja to plaćam u svojem računu,kako za plin,tako i za vodu.Ukinimo onda i tu stavku.

ZL
zlatka
17:40 06.11.2009.

to su bezočne laži, dosta više bagro zločinačka, zašto bi ih netko kupio ako donose gubitke, definitivno mora netko državotvoran zasjesti na Pantovčka inače će nas zločinačka bagra raskučiti do gole kože, narode nedaj se preveslati, moramo biti energetski što neovisniji, Štern radi za židove, Mesić i Vidošević za Srbe i Ruse, Primorac će za Amere, preuzmimo stvar us voje ruke i birajmo državnika, viteza i domoljuba gospo MIROSLAVA TUĐMANA

Avatar sebastian
sebastian
08:04 07.11.2009.

Ne razumijem kako ovaj Hrvatski narod dopusti da ih toliko lazu, prosle godine su rekli da ce nabaviti dosta plina u skladista i da nece biti problema ako Rusi zavrnu pipu !!!!! sad se mozemo samo nadati.......

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije