RAT ZA SVAKOG KUPCA

Po kvadratima trgovci dosegli EU, a prema prometu su slabiji i 48%

interspar,trgovina
Josip Maljak/PIXSELL
12.10.2013.
u 22:00

Najjačih 10: Deset trgovačkih tvrtki danas drži više od 75 posto hrvatskog tržišta

Trgovci u Hrvatskoj samo su po broju kvadrata dostigli prosjek EU, dok je promet po stanovniku manji i 48% nego u EU 27. Profit po zaposlenom 38% je manji, plaće u trgovini 8% niže od EU prosjeka, a bruto profitna marža 20% čak 10% manja nego, primjerice u Njemačkoj, samo su neke od poraznih brojki o stanju hrvatske trgovine nakon ulaska u EU, koje su se čule na skupu proizvođača i trgovaca iz poljoprivredno-prehrambenog sektora Magros 2013. Prije 10-ak godina, kad je započeo prodor stranih trgovačkih lanaca u Hrvatsku, 10 najvećih trgovaca u nas držalo je najviše 30, a danas čak 75% tržišta. Vodi se bespoštedni rat za svakoga kupca, a iako od krize i pada kupovne moći gotovo svi oni dijele sudbinu pada profita, domaći trgovci poput Agrokora ističu kako se konkurentnost najviše bazira na niskim plaćama, rezanju troškova i niskoj profitnoj marži, što je neodrživo na dugi rok.

Teret i na proizvođače

- Dok su strani konkurenti osvajali hrvatske prostore s bitno nižom cijenom kapitala, domaća je trgovina, naime, svoj rast financirala po kamatnim stopama od 5, 6, čak i 8% te iz keš priljeva da bi spasili glavu - kaže starija izvršna potpredsjednica Agrokora i predsjednica Udruženja trgovine HGK Ljerka Puljić. I partneri trgovaca, odnosno proizvođači, podnose dio tereta. No razliku u konkurentnosti još je teže nadoknaditi nakon ulaska RH u EU, kada veliki trgovački lanci koji kupuju globalno još agresivnije napadaju hrvatsko tržište s privatnim markama i konkurentskim brendovima. Udjel privatnih marki trgovaca u prehrani je tako već visokih 24%.

- Začudili biste se, koliko je stranih proizvođača u proteklom razdoblju posjetilo Agrokor jer nakon ulaska u EU legitimno očekuju da se njihovi proizvodi, za koje potrošači nikad nisu čuli, ulistaju na police Konzuma - kaže Lj. Puljić.

I dok domaći trgovci Lidlu zamjeraju tjedne Italije, Španjolske i drugih zemalja koje "pozdravljaju" Hrvatsku u EU, a Sparu, primjerice, kako je on mogao imati tjedan Hrvatske u Austriji, predsjednik uprave Spara Hrvatska Anton Helmut Fenzl odgovara kako oni imaju izvrstan odnos s hrvatskim dobavljačima i na svojim policama imaju sve hrvatske brendove. U Mađarskoj prodaju čak osam proizvoda Agrokorova PIK-a Vrbovec. No, za jači iskorak na inozemno tržište treba imati dobar proizvod i jasnu viziju, objašnjava Fenzl.

Dobar proizvod i vizija

- Nitko neće čekati hrvatske dobavljače da krenu u izvoz, nego sami moraju naći svoje tržište - tvrdi on, te dodaje kako su godinama nudili hrvatskim proizvođačima da za njih proizvode i privatne marke, što je čisti izvoz.

Prema riječima prof. Nikole Knege sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta nabava je ključ konkurentnosti, a ne plaće, jer se u strukturi troškova čak 77% odnosi na nabavne cijene asortimana s polica. Politika je, tvrdi, propustila šansu da stranim trgovačkim lancima pri ulasku na tržište uvjetuje da se i u nas drže pravila kao na svojim matičnim tržištima, a sad je kasno. Iako se više ne očekuje jači prodor stranih lanaca u EU, AZTN je ovih dana objavio kako rast udjela glavnih konkurenata Kauflanda i Lidla, već narušava dominaciju Konzuma, najjačeg nacionalnog lanca u Hrvatskoj. Konzum, naime, drži tržišni udjel između 25 i 30%, a Lidl i Kaufland u sastavu Schwarz grupe već između 15 i 20%. Vodećih 10 trgovaca na malo u RH u 2012. su zajedno ostvarili 24,6 milijardi kuna prihoda, od kojih Konzum 13,5 milijardi, a Lidl i Kaufland zajedno oko 5 milijardi kuna.

>> Hrvatski trgovci lani su zajedno imali više od 31 mlrd. kuna prihoda

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije