Od kolovoza počinju žestoke kontrole provedbe Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, najavio je ministar financija Slavko Linić. To podrazumijeva kontrolu rokova plaćanja, koji su zakonom definirani na maksimalno 30, odnosno 60 dana. Zakon za kašnjenje predviđa kazne od 10.000 do milijun kuna za poduzetnika te od 1000 do 50.000 kuna za direktora tvrtke koja nije podmirila račun na vrijeme. Porezna uprava tako će provesti radno ljeto pokušavajući se obračunati s neplatišama. Budući da je zakonom omogućeno plaćanje u roku od 360 dana, uz iznimni dogovor, Linić je objasnio da će Ministarstvo financija inzistirati na ‘robnom kreditu’, jer ne vjeruje ni u mjenice ni u zadužnice.
– Posebno se veselim kontrolama među poduzetnicima koji vole dijeliti lekcije državi, a sami žive na račun malih i srednjih tvrtki – istaknuo je ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras osvrnuvši se na Linićevu najavu obračuna s neplatišama. Kontrole će krenuti nakon što država plati svoje račune, a prema Linićevu obećanju, država neće biti dužna ni kune dulje od 60 dana nakon idućeg tjedna.
– Idućeg tjedna bit će isplaćen najveći dio dugova u zdravstvu, a dugove tvrtki Hrvatskih željeznica podmirit ćemo kreditom – kazao je Linić. Ako netko u javnom sektoru ne plati na vrijeme, sustići će ga iste novčane kazne kao i privatne poduzetnike. Nelikvidnost je s rekordnih 45 milijardi u rujnu 2012. pala na 37,1 milijardu kuna, a Linić najavljuje da će do kraja godine srezati dugove na 20 milijardi kuna. U tome će pomoći i reprogrami dugova građana. U tri dana Ministarstvu su stigla 1363 zahtjeva građana za reprogram duga u iznosu od 93 milijuna kuna. Vode se 4223 predstečajne nagodbe za 37,66 milijardi kuna obveza. Zasad su riješena 52 velika procesa teška 7,34 milijarde kuna i 163 male tvrtke čiji su dugovi iznosili 154 milijuna kuna. Linić je istaknuo da se ovih dana trebaju donijeti ‘teške odluke’ za četiri velike tvrtke.
– Kroz proboj pravne osobnosti i upravni postupak pokušali smo se obračunati s varalicama, ali nismo zadovoljni prvim rezultatima – poručio je Linić.
Najveći izazov je kako suzbijati novo bujanje nelikvidnosti, ali prema Marasovim podacima, plaćanje je posljednjih mjeseci 20 posto bolje. Ministri su sudjelovali u kampanji Europske komisije protiv kašnjenja u plaćanju. Europski indeks plaćanja za 2013. pokazuje da 73 posto hrvatskih tvrtki ima problema s plaćanjem, a prosječna isplata je 50 dana u privatnom te 60 dana u javnom sektoru. Problemi su veliki i u Europi u kojoj su lani tvrtke izgubile 340 milijardi eura zbog kašnjenja plaćanja, a zbog nemogućnosti plaćanja zatvoreno je 450 tisuća radnih mjesta.
>>Kako osigurati poticajnu poslovnu klimu za razvoj poduzetništva