potpore

Pomoć za plaće ide i dalje, 534 tvrtke odlučile su raditi kraće

Sjednica Sabora nastavljena raspravom o potvrđivanju ugovora o zajmu između Hrvatske i IBRD-a
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
08.09.2020.
u 06:36

Nestić: Vlada kupuje vrijeme da vidi što će biti. Potraje li neizvjesnost, bolje je investirati u ljude i nove tehnologije

Dosad su 534 tvrtke s 24.192 zaposlena radnika zatražile subvencije za skraćenje radnog tjedna. Svima njima država će isplatiti do 2000 kuna po radniku, a mjera će se primjenjivati do kraja godine. Poduzetnici iz posebno ugroženih djelatnosti, s padom prihoda većim od 60 posto u odnosu na prošlu godinu, moći će računati na 4 tisuće kuna državne potpore za plaće zaposlenih do kraja ove godine, najavio je premijer Andrej Plenković prošli tjedan, a formalna odluka o produljenju mjera donesena je u ponedjeljak na sjednici Upravnog vijeća Zavoda za zapošljavanje.

Drugi daju više

Produljenje potpora u punom iznosu od 4 tisuće kuna posebno se odnosi na tvrtke u prijevozu putnika, ugostiteljstvu, turoperatore i poduzetnike vezane za rekreaciju, kulturne, poslovne i sportske događaje te poduzetnike i djelatnosti koji neće moći raditi zbog mogućih odluka stožera o zabrani rada. Potpora uključuje i otpis pripadajućih doprinosa. Procjenjuje se da će se produljenje potpora odnositi na približno 70 tisuća zaposlenih, za što će država dodatno osigurati oko 800 milijuna kuna. Ukupno bi tijekom ove godine potpore za čuvanje zaposlenosti mogle dosegnuti desetak milijardi kuna, financiraju se iz državnog proračuna, ali iz Vlade uvjeravaju da će dio sredstava biti kompenziran iz različitih europskih izvora.

– Na produljenje mjera gledam kao na kupnju vremena sljedećih nekoliko mjeseci, da se vidi što će se događati i razmisli gdje je najpametnije uložiti. Potraje li ova situacija i dalje, pojavit će se veća potreba da se investira u ljude i nove tehnologije – komentirao je analitičar Ekonomskog instituta Zagreb Danijel Nestić.

Najveći broj primatelja državne pomoći evidentiran je u travnju, oko 582 tisuće, u lipnju su državne potpore isplaćene za 78 tisuća zaposlenih, u srpnju za 64 tisuće. Mnoge su države također pokrenule drugi masovni krug potpora kako bi sačuvale gospodarsku aktivnost jer se sve više vjeruje da će do povratka na stare poslovne modele i načine ponašanja proći dosta vremena. Privremeno smanjenje PDV-a jedna je od češćih opcija. Tako Grčka produljuje smanjenje PDV-a za turizam, prijevoz i ostale ugrožene djelatnosti s 24 na 6 ili 13 posto do kraja godine. U Crnoj Gori je PDV u turizmu smanjen s 21 na 7% do kolovoza 2021., u Bugarskoj je PDV za ugostiteljstvo, restorane, e-knjige i tiskane knjige smanjen s 20 na 9%, u Irskoj će opća stopa PDV-a do veljače biti 21, a ne 23 posto, PDV u ugostiteljstvu smanjen je s 20% na 5% i u Velikoj Britaniji, Njemačka smanjuje PDV s 19% na 16% do kraja godine...

Njemačka i Francuska, na primjer, do kraja ove godine namjeravaju dodatno uložiti oko 4 posto tamošnjeg BDP-a. To je kao kad bi Hrvatska u preostala četiri mjeseca za pomoć tvrtkama i građanima osigurala još 15 milijardi kuna, što bi za domaće prilike bio golem kapital. Ministar financija Marić veli da je korona dosad središnji proračun stajala 21 milijardu kuna. Očekuje se da će javni dug zemlje do kraja godine porasti na 87 posto, što će biti najveće povećanje u jednoj kalendarskoj godini. No i pad BDP-a je bez presedana, slično kao i pandemija koja trese cijeli svijet. Uz novčane potpore mnoge su se druge zemlje odlučile i na privremeno smanjenje PDV-a.

Ne treba sve čuvati

Sve više ekonomista upozorava da čuvanje postojeće strukture gospodarstva možda nije dobro, pogotovo zato što nitko ne zna koliko će dugo trajati problemi s epidemijom.

– Političke odluke uvijek predstavljaju određeni balans. Treba čuvati sve što ima perspektivu, ali i poticati novo. Horizontalne bi mjere možda bile bolje od subvencija jer se njima brže potiče prilagodba ekonomije na nove okolnosti i tehnologije – dodaje Nestić.

Grčka - produljuje smanjenje PDV-a za turizam, prijevoz i ostale ugrožene djelatnosti s 24 na 6 ili 13% do kraja godine

Crna Gora - PDV u turizmu smanjen s 21 na 7% do kolovoza 2021.

Bugarska - PDV za ugostiteljstvo, restorane, e-knjige i tiskane knjige smanjen s 20 na 9% do kraja godine

Irska - PDV smanjen s 23 na 21% do veljače 2021.

Velika Britanija - PDV u ugostiteljstvu smanjen s 20% na 5%. Razmatraju oporezivanje online prodaje s 2%

Njemačka - smanjuje PDV s 19% na 16% do kraja godine

Češka - PDV na smještaj i popratne kulturne događaje smanjen s 15 na 10%

Belgija - PDV u ugostiteljstvu smanjen sa 12% na 6%

Austrija - snižena stopa PDV-a za restorane i kina na 5 posto, a nealkoholna pića s 20 na 10 posto

Turska - PDV za domaće letove srezala s 18 na 1 posto, ali i nedavno povećala poreze na luksuzna vozila

Poljska - najavila pa odgodila smanjenje stope PDV-a s 23 na 22%

Komentara 12

GE
Gensoman1000
08:15 08.09.2020.

A tko ce platiti tkz drzavne potpore? Znam da novinari i mediji misle da drzavi padaju novci s neba ali vjerujem kako vecina gradana znaju da ih cekaju ili puno veci porezi ili inflacija.

PR
PrimoracRi
08:31 08.09.2020.

Država dijeli novac,a sa druge strane javnobilježnički uredi pripremaju ovrhe za 300000 građana..

Avatar maskirana_drtina
maskirana_drtina
07:32 08.09.2020.

ma nego što, ne radite uopće, radite kraće, naučite manje, živite u strahu, ostanite doma, ma nema veze! dat ćemo vam i novac čak, samo idite niz dlaku i dugoročno se upropastite...to su neki od lightmotiva ove "pandemije", ma hebem vas u dupe sve skupa!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije