Ministarstvo poljoprivrede uputilo je u e-Savjetovanje Nacrt strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) RH 2023. – 2027., temeljni dokument za korištenje sredstava europskih poljoprivrednih fondova za jamstva u poljoprivredi i ruralni razvoj (EFJP i EPFRR). Uz nacionalni doprinos, poljoprivrednicima je na raspolaganju gotovo 3,8 milijardi eura u petogodišnjem razdoblju. S obzirom na izazove s kojima se susreće i hrvatska poljoprivreda, Vlada je, tvrde iz Ministarstva, povećala stopu nacionalnog doprinosa s 15% na 20%, odnosno za 103,5 milijuna eura.
Mladima više novca
Pisan na više od 1000 stranica, strateški plan ZPP-a ima cilj poštivati smjernice zelene arhitekture EU. Osim potpore za ekološku poljoprivredu, koja iznosi gotovo 230 milijuna eura, osigurat će se dodatna sredstva i zasebni natječaji za ekološke proizvođače te su od prvog nacrta dodane još dvije poljoprivredno-okolišne vrste potpora.
– Kod poljoprivrednih proizvođača na gorsko-planinskim područjima i područjima krša, degresivnost (umanjenje potpora sukladno povećanju površine) se neće primjenjivati na prvih 50 ha, a za područja s prirodnim i ostalim ograničenjima izdvojit će se dodatnih 40 milijuna eura – kažu iz Ministarstva. Generacijska obnova ostaje ključna za opstanak i razvoj hrvatske poljoprivrede pa je potpora za mlade poljoprivrednike osigurana i iz izravnih plaćanja i iz mjera ruralnog razvoja – gotovo 114 milijuna eura, s 50.000 na 75.000 eura po gospodarstvu za pokretanje poslovanja. Mladim će se poljoprivrednicima, među ostalim, omogućiti i kupnja poljoprivrednog zemljišta bez ograničenja (u smislu udjela cijene zemljišta u ukupno prihvatljivim troškovima) kroz zajmove/kredite. Maksimalna stopa jamstva iznosit će maksimalno 80%, a za ostale poljoprivrednike 70%.
Dodatne potpore za junice
– Uz dugoročno održivu ekološku ambiciju, zadržane su potpore za investicije u poljoprivrednu proizvodnju, pri čemu je za primarnu proizvodnju osigurano više od 223 milijuna eura ukupnih javnih sredstava te 124 milijuna eura za ulaganja u preradu poljoprivrednih proizvoda i stvaranje proizvoda dodane vrijednosti. Osigurana su i dodatna sredstva za dobrobit životinja. U novom razdoblju bit će prihvatljiva i potpora za junice s obzirom na smanjeni domaći uzgoj u proteklom desetljeću – istaknuli su niz Ministarstva. Javna rasprava otvorena je do 12. rujna.
Zelena agenda se uvukla u sve pore društva.