EU daje 638 milijuna eura za izgradnju i rad sedam terminala za ukapljeni plin (LNG) diljem Europe, od čega na projekt LNG terminala na Krku otpada 124 milijuna eura, i sva ta ulaganja mogu pomoći povećanju uvoza američkog ukapljenog plina u Europu, no pod uvjetom da cijena tog američkog plina bude konkurentna i da američke vlasti uklone birokratska ograničenja na izvoz LNG-a iz SAD-a, poručila je jučer Europska komisija.
EK je, naime, nakon zajedničke izjave njezina predsjednika Jean-Claude Junckera i američkog Donalda Trumpa, dogovorene na sastanku u Bijeloj kući 25. srpnja, jučer objavila da će se 20. kolovoza sastati trgovinski dužnosnici Komisije i Trumpove administracije kako bi nastavili provedbu te zajedničke izjave kojom je dogovoren rad na povećanju izvoza američkog LNG-a u EU. Objavljeni su jučer i podaci prema kojima je od travnja 2016. do danas u EU iz SAD-a stiglo više od 2,8 milijardi kubičnih metara ukapljenog plina.
Udio Europe u ukupnom izvozu američkog LNG-a povećao se s 5 posto u 2016. na 10 posto u 2017., od kada su posljednji Komisijini podaci. No, Komisija sada podsjeća da cijene američkog ukapljenog plina trebaju biti konkurentne na tržištu EU-a (u prijevodu: konkurentne cijeni ruskog plina koji stiže plinovodima) ako se želi ispuniti obećanje iz zajedničke izjave Trump-Juncker o povećanju uvoza američkog plina u EU.
- EU je spremna omogućiti daljnji uvoz ukapljenog prirodnog plina iz SAD-a koji je već sad u porastu. Porast izvoza iz SAD-a, ako se izvozi po konkurentnim cijenama, mogao bi imati sve veću, stratešku ulogu u opskrbi plinom u EU-u, ali i SAD tome mora pridonijeti uklanjanjem birokratskih ograničenja na izvoz ukapljenog prirodnog plina. Obje strane imat će velike koristi od suradnje u području energetike - kaže predsjednik EK Jean-Claude Juncker.
Trenutačno na LNG terminalima u EU ima slobodnog kapaciteta za 150 milijardi kubičnih metara plina, no ideja je da se postojeći kapaciteti proširuju i da se razvijaju novi, poput terminala na Krku, jer je to strateški važno za diversifikaciju opskrbe plinom, poručuju iz Komisije.
Ameri i zapadno Europske države bi trebali uvoziti Američki plin a stoku rusku bi trebali što dalje otjerati od sebe. Rusi se ponašaju kao srpski četnici.