– Svi moraju shvatiti da novca za proširenje prava nema – kaže Željko Lovrinčević, koji je ovih dana aktivan i u pregovorima između Vlade i sindikata javnog sektora o plaćama u idućoj godini.
>>Crvena lampica: Nova vlada mora rezati sva prava
Vlada je od sindikata zatražila da se obveza usklađivanja plaća odgodi za godinu dana, no nisu ni u Vladi svi na istoj valnoj duljini. Ministar zdravstva Darko Milinović potiho je s dijelom svojih sindikata dogovorio povećanje plaća za dio liječnika, što je izazvalo javni revolt i protivljenje četvrtog sindikata u zdravstvu koji zastupa Spomenka Avberšek.
– Ja moram voditi računa o svih 70.000 zaposlenih u zdravstvu, a ne o 5000 liječnika koji primaju naknadu za dežurstvo i pripravnost. Postavila sam pitanje kako će se naći novac za njihove povišice, a da ne dođe do kolapsa sustava – kaže S. Avberšek, koja potez Ministarstva zdravstva opisuje kao “minu sačekušu” za novu vladu u 2012. godini.
Nije to jedini potez kojim sadašnja vlada otežava posao svojim nasljednicima. Neočekivano je u proceduru upućen zakon kojim se smanjuju trošarine za telekomunikacijske operatere, što će državnom proračunu uzeti oko 300 milijuna kuna.
– Vlada to ne bi smjela raditi mjesec dana prije odlaska, kome se time čine ustupci i zašto – pita i Branko Grčić iz SDP-a.
Vlada je pogriješila i s otvaranjem drugog stupa, zaključak je sudionika niza okruglih stolova časopisa Banka i Instituta za javne financije o mirovinskom sustavu. Time se, rekao je Zoran Anušić iz Svjetske banke, ne rješava problem, a narušava se sustav. Sve simulacije pokazuju da će mirovine realno zaostajati za plaćama, a razlike u mirovinama iz prvog i mješovitog sustava ostat će trajne. To treba riješiti ujednačavanjem prava na dodatak za sve, zbog kojeg je većim dijelom i nastala razlika u mirovini.
sindikati su jedna velika skupina neradnika koja se prije svega bori za svoje vlastite interese a ne interese radnika koje predstavljaaju