Ulagati na tržištu kapitala znači preuzeti rizik, ali je i moguća znatno veća zarada nego štednjom u banci. Može se izabrati potpuni rizik kupnje jedne ili više dionica preko brokerske kuće ili novac povjeriti stručnjacima ulažući u udjele investicijskih fondova. Mnogi fondovi pokrivaju ulaganje od dionica do novčanih ili zlatnih fondova, ali sad ćemo se pozabaviti isključivo ulaganjem u dionice.
Ulaganjem u fond kupuje se dio portfelja koji kreiraju menadžeri fondova. Oni kupuju različite dionice čija bi kombinacija trebala rezultirati relativno dobrom raspodjelom rizika i zaradom. Njihovo znanje plaća se s oko 1,5 posto ukupnog uloga te ulaznom naknadom.
Prinosi od 17 posto
Tekuća godina nije bila dobra godina za zaradu, ali postoje dionički fondovi koji su imali prinos i od 17 posto. To znači da se na uloženih 1000 kn moglo zaraditi 170 kn u manje od godinu dana. To su izuzetno dobri prinosi, ali posljedica su i preuzimanja velikog rizika. Iztok Likar iz HrPortfolija preporučuje da novi ulagači krenu polako i upoznaju se s najmanje rizičnim oblicima ulaganja prije nego što krenu u dioničke fondove.
– Treba novac rasporediti u više fondova i tek kad se stekne vlastito iskustvo, početi s rizičnijim vrstama ulaganja – kaže Likar.
Inače, ulaganje u fondove u kojima se stručnjaci brinu o vašem novcu popularno je među pripadnicima srednje klase u Europi koji na taj način štede za mirovinu, a postoje države koje su dosegnule i 30.000 eura uloženih u fondove po stanovniku.
Dionicu teško izabrati
Igranje na tržištu kapitala je za one s mnogo znanja, iskustva i vremena i nije za početnike, ističe Likar te upozorava da nije lako nanjušiti pravu priliku za zaradu na pojedinačnoj dionici, a velika je mogućnost da se na taj način prokocka novac. Zato ta igra nije za početnike, niti za neupućene građane koji nisu spremni na vjerojatni gubitak.
Da..... kod nas kupiš dionicu..... i onda nakon par godina čitaš kako su premijer i većinski vlasnik čerečili DIOKI......