Goran Brajdić, novi predsjednik uprave Dalekovoda, tvrtku je preuzeo očekujući rješenja pravno-gospodarske zavrzlame na Visokom trgovačkom sudu. Za Večernji list govori o stanju u tvrtki, novim poslovima i novim vlasnicima...
Je li Dalekovod kolateralna žrtva Zakona o predstečajnoj nagodbi?
– Mi smo taj zakon vidjeli kao svoju šansu. Mlada smo država s mladim zakonima pa ti zakoni imaju svoje dječje bolesti koje treba liječiti uredbama i izmjenama. Ne bih rekao da smo kolateralna žrtva, rekao bih da je namjera bila odlična, ali, nažalost, u našem slučaju se proces otegao na deset mjeseci, a trajat će još dva-tri mjeseca. Svaki sljedeći dan čekanja je za tvrtku previše. Potrebne su nam brze reakcije i odluke jer tržište je dinamično i nema vremena za čekanje.
Je li ročište na Visokom trgovačkom sudu zadnja instanca za spas tvrtke?
– Visoki trgovački sud je sada iznimno bitan. Predali smo mu žalbu. Što se nas tiče, dobro bi bilo da je ročište bilo jučer, a kalkulirati kada će biti zakazano je nemoguće. Nadamo se da će, s obzirom na situaciju, naša žalba ući u hitni ili žurni postupak i biti riješena u razumnom vremenu.
Koje su prednosti, a koji nedostaci tog postupka?
– Mane su mu dječje bolesti. Učimo se! Naša predstečajna nagodba, što su i vjerovnici potvrdili sa 90 posto glasova, bila je realna. Generalno bih cijeli postupak ocijenio pozitivnim jer mislim da u tom trenutku nije bilo druge šanse za Dalekovod. Da nije bilo predstečajne nagodbe, Dalekovod bi bio u stečaju i u puno težoj situaciji te se ne bi mogao natjecati za nove poslove.
Otkazuju li vam partneri poslove zbog nagodbe?
– Na stranim tržištima sužen nam je prostor djelovanja i smanjene su nam šanse za dobivanje poslova. Većinu investitora sa stranih tržišta obavijestili smo o tome da ulazimo u proces, ali rokovi za njegov završetak dosta su se produljili. Unatoč tomu, imamo podršku partnera.
Kada smo ušli u nagodbu čak su nam i nudili avansno plaćanje kako bismo riješili probleme likvidnosti. Uvijek smo poštovali rokove i to i sad radimo, ali sužena nam je šansa za nove poslove.
Kako stoji knjiga narudžbi Dalekovoda?
Dalekovod ima dovoljno poslova za iduće dvije godine, ali o novcu ne bih govorio i zbog toga što smo izlistani na burzi, ali i zbog konkurencije.
Dobili ste novi posao u Engleskoj. To je dobar znak...
– Dalekovod pokušava već dulje vrijeme probiti nekoliko novih tržišta, a Engleska je bila jedno od tih tržišta. Dalekovod Projekt potpisao je posao s Costeinom, za projektiranje, ali to je prilika da tržište upozna i sazna što je Dalekovod. To nije problem u Skandinaviji gdje je naša tvrtka prepoznatljiv brend s izvanrednim referencama.
Zakon o javnoj nabavi u članku 68. priječi tvrtke u predstečajnoj nagodbi da se natječu u javnoj nabavi. Koliko vam to otežava posao?
Članak 68. kaže da investitor može, ali ne mora, u natječaj staviti zabranu natjecanja tvrtkama koje sudjeluju u predstečajnoj nagodbi. To je zapravo paradoks jer je sama svrha zakona bila vratiti dugove i spriječiti lančane stečajeve povezanih tvrtki. S druge strane, ta ista država omogućuje da se tvrtku koju se spašava izbaci iz javne nabave. Mislim da je u tome došlo do neusklađenosti ministarstava i vjerujem, nakon nekih razgovora, da će ta nespretnost biti usklađena.
Vrijedi li zabrana do potvrde nagodbe na sudu ili dok se ne otplate svi dugovi?
To ni nama ni našim pravnicima nije jasno. Postoje različita mišljenja i tumačenja, ali bitno je da se ne mogu izjednačavati tvrtke koje su u stečaju i likvidaciji i one u predstečajnoj nagodbi. To je potpuno različita stvar. Taj bi članak trebalo definirati i dati adekvatno tumačenje. Ako se članak zakona odnosi na razdoblje dok se ne postigne dogovor s vjerovnicima na Fini, onda to ima smisla, jer se ne zna hoće li tvrtka postići dogovor ili će morati podnijeti zahtjev za stečaj.
Zašto je NEXUS odustao od dokapitalizacije Dalekovoda?
Ne bih rekao da je Nexus odustao, već je cijeli proces predugačak i ne zna se kad će završiti pa smo zajednički odlučili da nema smisla iz mjeseca u mjesec predavati obvezujuću ponudu, već čeka da se proces završi. On je od početka najozbiljniji partner, zapravo jedini koji je tu.
Može li Dalekovodu pomoći novi fond koji najavljuju ministri i u kojem će biti i novac vaših vjerovnika poput Zagrebačke banke?
Potpuno nam je svejedno tko će nas dokapitalizirati i otvoreni smo za sve ponude. Bitno nam je samo da investitor prepozna važnost tvrtke, kvalitetu našeg "know howa" i potencijal. Morate znati da nema puno takvih tvrtki u Europi, a da je dalekovodna mreža stara 60-tak godina, što znači da se otvara velik investicijski ciklus. Brojke su jedno, ali treba valorizirati potencijal i kvalitetu brenda i znanje naših djelatnika, kao i to da u natjecanju za velike investicije imamo sjajnu startnu poziciju.
>> Tvrtka kćer Dalekovoda potpisala ugovor s britanskim naručiteljem