VIROVITICA – Na zanimljivom predstavljanju studije 'Utjecaj gospodarske krize na preradu drva i proizvodnju namještaja Republike Hrvatske' održanom danas u prostorijama HGK Županijske komore Virovitica predstavnicima županijskih drvoprerađivačkih tvrtki studiju su predstavili Boris i Borna Dabelić iz Poslovnog biroa 'Pbiro' Rijeka. Uvodničari su naglasili kako hrvatski drvoprerađivači osjećaju recesiju, ali u isto vrijeme ne gube optimizam da će, uz manje ili veće gubitke, krizu prevladati i ubrzo stati na noge.
Drvnu industriju Virovitičko-podravske županije je krajem prošle godine činila 31 tvrtka sa ukupno 2163 zaposlenika. Osim u slatinskim poduzećima IK 'Gaj' i 'Inpo grupi', koje su, zbog stečaja, izgubile oko 400 radnih mjesta, ostala poduzeća uspjela su, unatoč krizi, očuvati gotovo jednaki broj uposlenih. Od ostvarenog izvoza u iznosu od 33,7 milijuna američkih dolara gotovo 87 posto izvoza ostvaren je prodajom finalnih proizvoda, tj. namještaja, a samo 13 posto izvozom polufinale.
- U cjelokupnom godišnjem prihodu Virovitičko-podravske županije drvna industrija sudjeluje sa gotovo 20 posto, pa se može reći da drvna industrija za ovu županiju ima jednaki gospodarski značaj kao i brodogradnja na Jadranu. Studija je pokazala kako je, unatoč krizi, čak 88 posto poduzeća u drvnoj industriji spremno za plasiranje novih proizvoda na svjetskom tržištu, kaže Milan Vanđura, poslovni tajnik HGK Županijske komore Virovitica.
Najveći broj poduzeća drvne industrije u ovoj županiji kriza nije iznenadila, ali su im, zbog prevelikih ulaznih troškova, mogućnosti postizanja veće rentabilnosti ograničene. Gotovo 52 do 54 posto ulaznih troškova regenerira država i lokalna zajednica, pa su u tvrtkama poduzeli sve kako bi racionalizirali proizvodnju i očuvali svoj utjecaj na tržištu.
- Prošlo je vrijeme kada su kupci obilazili proizvođače. Sada proizvođači namještaja izvan naših granica traže kupce. Više od 20 godina sam u industriji namještaja, tvrtka 'Javorović' sada upošljava 38 radnika, a lani smo ostvarili cjelokupan prihod od oko 15 milijuna kuna. Nismo otpuštali radnike, redovno isplaćujemo plaće, plaćamo poreze i doprinose državi i dobavljačima robu, ali ne znamo kako ćemo dalje. Imamo ambicija za veće ulaganje i proširenje proizvodnje, ali je kapital, koji se za sada nudi, još uvijek preskup, kaže direktor i vlasnik Vlado Javorović. Ova tvrtka povećala je lani prihod za petnaestak posto, a u dva mjeseca ove godine proširila je prodaju svoga namještaja u susjednu Bosnu i Hercegovinu i Sloveniju.
Pokrenut će se uskoro gospodarstvo! BItno je bilo da se prvo pripremi teren. Da se makni korumpiranost iz državnih poduzeća, a sada se lako proizvodi mogu plasirati na tržište!