Neotuđivost privatnog vlasništva u slučaju čakovečke tvornice Čateks prilično je selektivan pojam. Kad je hrvatska država odlučila vratiti imovinu oduzetu tijekom vladavine NDH i komunističkog "društvenog vlasništva", ograničila je to pravo na svoje državljane.
Radničko dioničarstvo
Upravo je to razlog zbog kojeg nasljednici Franje Efraima Hirschsohna, nekadašnjeg vlasnika tvornice, ne mogu dobiti obiteljsku imovinu. Hrvatska država ustrajno im odbija pravo na državljanstvo, no istodobno Hrvatski fond za privatizaciju dugo drži 30 posto rezerviranih dionica kao naknadu štete. Upravo te dionice prodao je ljetos radnicima Čateksa, koji su kao novi vlasnici popunili Nadzorni odbor. Skupština Čateksa prihvatila je, naime, ovih dana izvješće o poslovanju tvrtke u 2009. godini i pokriću 3,5 milijuna kuna gubitka. No, najveća se borba vodila upravo oko popunjavanja mjesta u NO-u koji je u ožujku, nakon iznenadnih ostavki predstavnika HFP-a, hadezeovaca Branka Krnjaka i Darka Horvata, ostao bez dva člana. Na prijedlog malih dioničara koji su, nakon odluke Vlade da se portfelj HFP-a proda radnicima, postali većinski vlasnici tvrtke sa 60 posto udjela, u nadzorno tijelo izabrani su Ivan Posarić, majstor u tkaonici, i Ljiljana Žunek, poslovotkinja na jednom od tvorničkih odjela. Anu Škvorc, koja je izabrana prije dvije godine kao predstavnica MTČ Tvornice čarapa, tvrtke koja kao najveći pojedinačni vlasnik danas drži 30-ak posto dionica, zamijenio je Zdravko Pavelić iz Zagreba, menadžer Opteko grupe. Njega su predložili mali dioničari koji sad imaju potpunu kontrolu nad tvrtkom.
Lokalna politika
U MTČ Tvornici čarapa ne kriju nezadovoljstvo time što kao najveći pojedinačni vlasnik nemaju utjecaj na poslovanje i nadzor. Mali dioničari uzvraćaju da MTČ, koji godinama prozivaju zbog pokušaja "neprijateljskog preuzimanja", nije ni iznio svoje prijedloge. Te su dvije tvrtke zaraćene već godinama, a u cijeli je slučaj umiješana i lokalna politika jer su predstavnici malih dioničara govorili da na svojoj strani imaju HDZ. Uz predsjednicu i predstavnicu malih dioničara Katarinu Kupec, u Nadzornom odboru su ostali Antun Erent, Mladen Vidović i Nenad Leček. Podsjećamo, HFP je potkraj srpnja s radnicima sklopio 356 ugovora o prodaji i prijenosu dionica nominalne vrijednosti 300 kuna, koje su radnicima prodavane po 36 kuna. Radnici su podizali kredite samo da bi otkupili dionice i spriječili da ih se domogne MTČ. Tih 30 posto dionica koje su prodane radnicima HFP je, pouzdano se tvrdi, čuvao za izvlaštene nasljednike, čija imovina danas vrijedi milijune eura.
Odličan potez !! ............. pohvala ............ !!!!