Vladine mjere

Rebalans tek kozmetika, proračunu nedostaju još milijarde

kosor, popijač (1)
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/3
29.06.2010.
u 13:41

Ovisno o brodogradnji, u proračunu će nedostajati od 6 do 20 mlrd. kn pa je nužno zaduživanje i vani.

Čak i nakon što nađe novac za troškove poplava i referendum, predsjednica Vlade Jadranka Kosor ni približno neće riješiti problem financiranja ovogodišnjeg proračuna. U najboljoj varijanti državi će do kraja godine trebati šest milijardi više nego što je planirala, a u najgoroj i do 20 milijardi kuna, ako sjednu svi dugovi brodogradnje.

Rebalans milijardu kuna
Lagani ljetni rebalans, koji je potaknut referendumom i ne bi trebao biti jači od milijarde kuna, novo je kupovanje vremena. Hrvatska bi, prema najnovijim procjenama, ove godine mogla imati najveći pad u regiji – od 1,5 do 2 posto jer se iz niza razloga oporavlja sporije od drugih.

Proračun je sastavljen uz pretpostavku rasta od 0,5 posto. To donosi veći deficit od planiranih 9 milijardi kuna. Razloga za taj pad je puno. Vlada je povećala poreze kad su ih drugi smanjivali, smanjene su plaće i zaposlenost, povećane su kamate i kreditne otplate, a pali su i prihodi od turizma, što je sve utjecalo da se gospodarski pad nastavi i ove godine.

Rebalansom se kao i uvijek mogu učiniti dvije stvari – ući u nova zaduženja ili smanjivati potrošnja.Iz Ministarstva financija, koje ispipava teren za novo zaduženje u inozemstvu, ne može se dobiti odgovor hoće li Vlada pokušati plasirati inozemne obveznice tijekom ljeta ili će čekati jesen, a pitanje je i što će jesen donijeti ako tijekom ljeta eksplodira problem duga Španjolske, Portugala ili Italije.

Zasad se računa na zaduženje kod kuće, i to već sljedeći tjedan, ali to neće biti dovoljno. Dok ne stignu nove devize, premijerka Kosor nastoji spasiti što se može, pa je i njezin današnji posjet Ministarstvu gospodarstva bio u mobilizacijskoj funkciji, jer su se mnogi u Vladi lagano “pogubili” zbog masovnog odaziva građana na referendum.

Premijerka je zatražila od ministra Popijača da što prije odluči o prodaji brodogradilišta, o čemu ovisi što će s pravim rebalansom. Iz Banskih bi dvora danas trebala stići jedna od dobrih vijesti.

Javna su poduzeća dobila nalog da do danas plate sve dospjele obveze, što su ova uglavnom i učinila. Premijerka će time ispraviti blamažu s lipanjskim rokom i nesuvislim objašnjenjem da se greškom pojavio u programu. HEP, tako, obavještava da s današnjim danom nije imao ni lipe dugova, ali zato on sam potražuje 1,5 milijardi kuna.

HŽ pak kaže da imaju samo 81 milijun kuna neplaćenih dugova starijih od 60 dana, a rok plaćanja spustili su na 82 dana. S druge strane, njihova dospjela potraživanja su 190 milijuna i prosječno vrijeme naplate 194 dana. Podaci za druge tvrtke obrađuju se, ali navodno su i one poslušale preporuku. Srpanj se spominjao i kao rok za neke druge Vladine projekte – promijenjen je porezni zakon, povučena niža stopa kriznog poreza, smanjenje su povlaštene mirovine, a na Vladin stol trebao bi stići i popis državnih udjela u tvrtkama spremnih za prodaju te analiza rada državnih agencija i zavoda.

Podrška HUP-a
Nakon što su se pojavili komentari da će sindikalni referendum usporiti reforme, danas se javila i Hrvatska udruga poslodavaca s još jednom čvrstom podrškom premijerki.

– Poduzetnici podržavaju ostvarivanje stabilizacijskih mjera iz Programa gospodarskog oporavka da bi se zaustavili negativni ekonomski trendovi i stvorili temelje za gospodarski oporavak. Ova podrška ima praktični cilj, i ne treba je tumačiti kao podršku bilo kojoj političkoj opciji – kažu iz HUP-a.

S poduzetnicima se pripremaju i nova pravila za izbor trgovinskih atašea, koji će zamijeniti sadašnje gospodarske savjetnike. Trgovinski atašei birali bi se javnim natječajem, moraju imati VSS i komercijalno iskustvo, a zemlje u koje će se slati dogovarat će se s poduzetnicima i njihovim udrugama. Od ljeta kreću i nova porezna pravila, a do jeseni trebalo bi pripremiti novi model oporezivanja jahti, luksuznih automobila, vikendica i aviona. Kada je na proljeće Vlada najavila ranije povlačenje kriznog poreza, računali su da će već do ljeta početi jači oporavak. Međutim, do njega nije došlo, pa i taj gubitak treba nadoknaditi rebalansom.

Komentara 18

CI
cicibela
09:55 30.06.2010.

Jedina reforma koju treba provesti je: OSLOBODITI DRŽAVU PRIVATNIH BANKARA I POLITIČARA KOJI RADE SAMO ZA NJIHOVE INTERESE.

FR
Franko55
14:43 29.06.2010.

ali što bi rekao pokojni Mladen delić : Nema vremena, ma nema više vremena....

OB
-obrisani-
16:19 29.06.2010.

J. Kosor: Banke u RH nisu otoci, trebaju biti fleksibilnije----------------ne trebaju bit fleksibilnije već ako posluju na hrvatskom teritoriju trebaju poštivati zakone koji se donesu u hrvatskom saboru ali jaca ne želi izgubit sponzore za sljedeće izbore pa će i dalje banke radit šta hoće po hrvatskoj!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije