Prvotni optimistički planovi investitora bili su, u trenutku kad se 2015. ispostavilo kako je za ulaganje u Kupare zainteresirana samo Avenue grupa, da to negdašnje ogledno vojno odmaralište prve goste primi u 2020. No, ta je godina minula, a da nije počela ne samo gradnja, nego čak ni rušenje. Od 2015. su prošli i pomicani mnogi rokovi, ali od prekjučer i sastanka predstavnika investitora s lokalnim vlastima čini se da se stvari ipak konkretiziraju i (napokon) pokreću s mrtve točke.
U lipnju zahtjev za lokacijsku
– Da, jučer smo doznali da je potpisan ugovor za izradu dokumentacije, i idejnog i glavnog izvedbenog projekta. Na idejnom projektu se već radi, a tijekom lipnja investitor planira predati dokumentaciju i zahtjev za lokacijsku dozvolu. Potom kreće izrada glavnog izvedbenog projekta, koja bi morala biti završena u idućih godinu dana. Kad to bude obavljeno, investitor ima još četiri godine da sve izgradi. Prema onom što su nam jučer rekli, kreće se odmah i s izradom geomehaničkih podloga, a vrlo skoro i s rušenjem objekata planiranih za uklanjanje – otkriva Silvio Nardelli, načelnik općine Župa Dubrovačka.
U planu je rušenje hotela Kupari, Pelegrin, Goričan 1 i 2., a ‘preživjet’ će jedino hotel Grand koji je pod zaštitom konzervatora. Općina je još prije godinu dana donijeli urbanistički plan uređenja, što je bila njena obaveza iz sporazuma s Vladom, a tad je počeo i teći dvogodišnji rok investitoru za izradu projektne dokumenacije za investiciju vrijednu gotovo milijardu kuna.
Konačne vizure i detalji budućeg luksuznog resorta koji će nići na mjestu devastiranog i opljačkanog vojnog odmarališta nisu poznati, ali se zna da će kompleks imati nešto manje od 500 kreveta. Izgrađenost bi mogla biti veća, ali masovnost i ekskluziva ne idu zajedno, a Kupari bi pod prestižnim brendom Four Season trebali biti jedno od luksuznijih odmarališta na hrvatskoj obali.
Tko je kriv za kašnjenje
Gosti obično uz visoki ekskluzivitet očekuju i plaže isključivo za sebe, što javnosti nije simpatično, ali načelnik Nardelli kaže da investitor, koji drži koncesiju i na pomorskom dobru, ima pravo za goste hotela zatvoriti maksimalno petinu ukupne površine u koncesiji. Inače, da bi počela sama gradnja investitor svoj dinamički plan radova mora dostaviti i Hrvatskim vodama, koje imaju obavezu proširiti korito riječice Tarante koja prolazi kroz Kupare, kao i urediti dva pritoka.
U Župi Dubrovačkoj ne skrivaju zadovoljstvo što se početak radova nazire, od koncesijskih naknada općini će ići između 25 i 30 posto, što će zasigurno biti razvojni zamašnjak za lokalnu zajednicu. A zašto sve skupa nije moglo prije i tko je kriv? Načelnik općine Župa Dubrovačka odgovara da je općina odradila apsolutno sve što je trebala, a krivnju ne svaljuje ni na koga određenog. Sve nekako ispada više- manje kao splet tipičnih hrvatskih okolnosti.
– Istina je da je prošlo dosta godina otkako je investitor izabran i ne želim nikog opravdavati, ali treba znati da su Kupari bili kompetno imovinski neriješeni, radila se i nova katastarska izmjera – navodi neke od prepreka načelnik Nardelli.
Hoteli i jugo odmarališta koji su izgrađeni prije 40,50 godina više neodgovaraju današnjem turizmu. Današnji turisti žele konforne sobe i tuš kabine sa wc. Odmarališta gdije je u sobi 5,6 kreveta sa zajedničkom sanitarnim čvorom za više soba, ne prolazi