Nakon što je na očaj tamošnjih proizvođača zabranila uvoz sveg povrća iz EU, Rusija se, čini se, okrenula pojačanom uvozu s trećih tržišta, pa tako i iz Hrvatske.
Stipe Filakov, povrćar iz Baranje, ovih je dana tako putem Agrokorova Agrofructusa na rusko tržište izvezao prvi tegljač rajčice, a kad Rusi imaju povjerenja u hrvatsko povrće, možda se potražnja za njim pojača i na domaćem tržištu, na kojemu je, otkako je sumnja skinuta sa španjolskih krastavaca, prodaja krenula uzlaznom putanjom, ali sporo, nada se Zlatko Zagorec, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara. Još, naime, nije dosegnuta ni polovica uobičajene prodaje, a s obzirom na to da je puno povrća na zalihama, otkupljivači mu i te kako ruše cijenu.
Neki valpovački povrćari radije ga bacaju u smeće s obzirom na to da im troškove plasteničke proizvodnje, distribucije, ambalaže i slično nikako ne može nadoknaditi veleprodajna cijena od kune za kilogram krastavaca. Da E. coli nije poharala Europu, veleprodajna bi cijena krastavaca u nas sada bila 3,50, a maloprodajna 6 do 7 kuna, kaže Zagorec, tako da su nade povrćara i te kako uprte u tvrtke poput Agrofructusa.
Zasad je teško reći kupuju li Rusi pojačano hrvatsko povrće ili je riječ o njihovu uobičajenom biznisu s Rusima, koji se širi kako prispijevaju nove kulture u njihovim te kooperantskim tvrtkama, kupus, krumpir, jabuke, breskve... u RH i Makedoniji, kaže Denis Matijević, predsjednik uprave Agrofructusa. No, na žalost, zbog nedostatne hrvatske proizvodnje, mi smo samo kap na ruskom tržištu, koje godišnje "proguta" oko 4 milijarde eura vrijednog voća i povrća iz EU.
Šest šlepera grapolo rajčice, koliko ih ovoga tjedna putuju za Rusiju, nisu pak ništa ni za Agrofructus koji godišnje proizvede i otkupi povrća za oko milijardu kuna, odnosno 200.000 tona, od čega 45% završi u izvozu.
Prema podacima HGK, RH je lani u Rusiju izvezla voća i povrća u vrijednosti 4,5 milijuna dolara, najviše mandarina, a u prva četiri mjeseca 2011. za 1,7 milijuna dolara.
To koliko Hrvatska može da izveze Rusi pojedu još na granici.