Informacija koju je objavio ugledni njemački list Handelsblatt da ruski Surgut želi izići iz vlasništva mađarskog MOL-a, ali zauzvrat traži udjel u Ini, koja je u većinskom vlasništvu te mađarske kompanije, odjeknula je jučer i u Hrvatskoj i u Mađarskoj.
Gube svakako
Mađarski dnevni listovi procijenili su pak da je zamjena vlasništva između MOL-a i Surguta u Ini idući potez u igri oko energetske politike u regiji. Handelsblatt pak piše kako bi MOL u toj transakciji u svakom slučaju izgubio. Ili poziciju u Hrvatskoj, a odustane li Surgut od ulaska u vlasništvo Ine, Mađarima i dalje ostaje gorak okus u ustima jer su Rusi suprotno volji MOL-a u vlasništvu te naftne kompanije. Surgut u MOL-u ima 20 posto udjela, a energetski stručnjak Davor Štern objašnjava kako ruska želja za ulaskom u Inu ima smisla.
– Još sam prije deset godina govorio kako će se naftna industrija srednje Europe spojiti s Rusijom jer oni imaju nalazišta nafte, a mi potrošnju – rekao je Štern. Surgutovo suvlasništvo u Ini, prema Šternovu mišljenju, vrlo je zanimljiva opcija jer, dodaje, MOL-ov udio u toj naftnoj kompaniji odgovara samo državi.
– Surgut je u MOL-u protiv njegove volje, a najbolje je bi bilo da se MOL, Ina i ruska kompanija dogovore o spajanju – ocjenjuje Štern. Iako je Vlada, kada je Inu prodala MOL-u, stavila moratorij od pet godina na prodaju upravljačkih prava te kompanije, Štern smatra da bi, pristane li na Surgutovo preuzimanje Ine, tu zabranu vrlo jednostavno mogla poništiti.
– Moratorij je tada uveden zbog zaštite od neprijateljskog preuzimanja. Ako Surgutovo preuzimanje Ine Vlada ne bi doživjela kao neprijateljsko, onda bi se moratorij lako ukinuo – objasnio je Štern, ograđujući se ipak kako su informacije o ruskoj zainteresiranosti za Inu zasad samo nagađanja. On pretpostavlja kako bi MOL možda mogao imati interes izići iz Ine zbog prepucavanja s Vladom (Ina državi trenutačno duguje oko 1,7 milijardi kuna poreznog duga, op. a.) ili MOL-u jednostavno treba novac.
Pitat će se Europu
Štern napominje kako će se prije eventualnog Surgutova ulaska u Inu, odnosno Hrvatsku, pitati i Europu jer je ta ruska naftna kompanija već prisutna u Srbiji. S druge strane, Rusima MOL i nije tako zanimljiv, nastavio je, jer s 20 posto suvlasništva nemaju nikakvog utjecaja na upravljanje tom kompanijom.
Ljudi odgovorni za korporativne komunikacije MOL-a rekli su nam pak kako uopće ne žele komentirati nagađanja o zamjeni vlastitih dionica sa Surgutom za dionice Ine. Doznajemo kako zasad takva transakcija za Mol ne bi imala puno smisla.