Sjedinjene Države tužile su “Standard & Poor’s” jer tu najveću agenciju za dodjeljivanje kreditnog rejtinga smatraju najodgovornijom za izbijanje financijske krize 2007., objavili su američki mediji.
“Standard & Poor’s, Moody’s i Fitch su zakazali i odigrali ključnu ulogu u dovođenju financijskog sustava na rub propasti”, napisali su članovi američkog tima za istraživanje uzroka financijske krize. Tužbu protiv Standard & Poor’sa podiglo je američko ministarstvo pravosuđa, uz obrazloženje da je S&P nezakonito postupao pri ocjenjivanju hipotekarnih obveznica.
Kazna - milijardu dolara
S&P je početkom 2007. nekretninske hipotekarne obveznice u Americi ocijenio najvišom ocjenom. No, samo nekoliko mjeseci kasnije, sredinom 2007. godine, pukao je balon i došlo je do kolapsa nekretninskog tržišta te naglog pada vrijednosti hipotekarnih obveznica, što je prouzročilo slom banaka i financijsku krizu u SAD-u. S&P je tužbu ocijenio “neutemeljenom”. Bijela kuća je nakon izbijanja krize, koja je koštala milijune izgubljenih radnih mjesta, morala osnovati fond od 700 milijardi dolara za spas banaka. S&P je optužen i prijeti mu najmanje jedna milijarda dolara kazne jer je “investitore doveo u zabludu” misleći da kupuju najbolje, a kupovali su potpuno bezvrijedne papire koji su ubrzo proglašeni “smećem”.
– Tužba me iznenadila. Mislim da je ovdje riječ o čišćenju sustava – unutar vlade, administracije... Možda je to pokriće za nečije pozicije ili atak na nekoga drugog – kaže ekonomski analitičar Ljubo Jurčić. Smatra da je Bijela kuća znala kako rade kreditne agencije koje su financijske derivate i rejtinge ocjenjivali na temelju nevjerodostojnih podataka.
Ništa kontra krize
– Agencije su bile dio sustava – kazao je Jurčić.
Dakle, moglo bi se reći – Amerika je tužeći S&P u biti tužila samu sebe.
Ekonomski analitičar Damir Novotny ističe da je tužba protiv agencije S&P prvi potez predsjednika Baracka Obame koji se na početku drugog mandata okuražio udariti po američkoj “svetoj kravi” – financijskim institucijama. Novotny kaže da u Americi postoji veliki otpor ne samo protiv regulacije financijskih tržišta već i protiv mjera za prevladavanje krize. Postoje, kaže Novotny, pobornici Čikaške škole koji smatraju da se protiv krize ne smije ništa činiti, jer upravo kriza pročišćava tržište, pri čemu “opstaju samo najbolji”.
– Ovom tužbom Obama je pojačao pritisak na regulaciju financijskog tržišta – smatra Damir Novotny.
>>Standard & Poor’s potvrdio Hrvatskoj rejting BBB–
>>Moody's snizio kreditni rejting Hrvatske na razinu 'smeće'!
Konačno! Samo neka!