Span, prva privatna hrvatska IT kompanija koja je u srpnju najavila izlazak na Zagrebačku burzu, jučer je objavila i javni poziv na sudjelovanje u javnoj ponudi dionica. Span je domaća tvrtka koja će putem IPO-a ponuditi 29,50 posto dionica tvrtke, čime postaje prva hrvatska IT kompanija koja će to napraviti u proteklih 18 godina. Javna ponuda će se istodobno odvijati u dva kruga, u razdoblju od 6. do 10. rujna. A putem javne ponude Span namjerava prodati 578.200 vlastitih dionica (29,5 posto) i potom sve dionice, njih ukupno 1,960.000, uvrstiti na Zagrebačku burzu.
U prvom krugu IPO-a, pravo na kupnju dionica, koje nije prenosivo, imaju isključivo zaposlenici, i to najviše do ukupno 49.000 ponuđenih dionica, s time da svaki zaposlenik može kupiti najviše 1500 dionica, izvijestili su iz Spana. U drugom krugu, pak, pravo na kupnju dionica imaju svi ostali ulagatelji, odnosno kvalificirani ulagatelji i mali ulagatelji, među kojima i svi hrvatski građani, i to do ukupno 529.200 dionica. Svaki pojedini mali ulagatelj može kupiti najviše 19.600 ponuđenih dionica, dok za ‘kvalificirane ulagatelje’ nije određen najveći broj dionica koje mogu kupiti putem IPO-a.
Ulagati mogu i građani
Određen je raspon cijene od 160 do 175 kuna po dionici, što znači da će se ponuđene dionice prodati po cijeni koja neće biti niža od 160 kuna ni viša od 175 kuna po dionici. Najkasnije u roku od dva radna dana nakon isteka drugog kruga, kompanija će odrediti konačnu cijenu po kojoj će se ponuđene dionice prodati te će taj podatak dostaviti HANFA-i (Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga) i objaviti na svojoj internetskoj stranici.
Mali ulagatelji pravne osobe i kvalificirani ulagatelji svoje ponude ispunjavaju i predaju elektroničkom poštom putem institucionalne prodaje Zagrebačke banke, a hrvatski građani koji se kao mali ulagatelji odluče na kupnju Spanovih dionica, svoje ponude će moći ispuniti i predati i u odabranim poslovnicama Zagrebačke banke. Ukupni ponuđeni iznos mali ulagatelji su dužni uplatiti do petka 10. rujna 2021. u 17.00 sati, a kvalificirani ulagatelji najkasnije u roku od dva radna dana od primitka potvrde o broju kupljenih dionica. Bude li potražnja veća od broja ponuđenih dionica, primjenjivat će se pravila alokacije koja predstavljaju dodatan kriterij za određivanje broja kupljenih dionica, ističu iz Spana.
Nakon utvrđivanja točnog broja prodanih dionica Span će na svojoj internetskoj stranici objaviti završetak javne ponude te podatak o broju prodanih dionica i ukupnom iznosu koji su ulagatelji uplatili za ponuđene dionice. Nakon procesa preknjižbe sve Spanove dionice bit će uvrštene na službeno tržište Zagrebačke burze, a to se očekuje 21. rujna 2021.
HANFA je Spanu u srpnju odobrila jedinstveni prospekt u vezi s javnom ponudom i uvrštenjem dionica na uređeno tržište. Iz Spana poručuju da svi potencijalni ulagatelji pročitaju prospekt prije donošenja odluke o ulaganju kako bi u potpunosti razumjeli potencijalne rizike i koristi povezane s odlukom o ulaganju u dionice.
– Otkako smo najavili izlazak na Zagrebačku burzu, dobivamo puno upita s različitih strana o poslovanju i planovima. Ulagačima se sviđa naša priča i ono što radimo, stoga vjerujem da je uzbudljivo razdoblje pred nama. Dioničari, među kojima i naši zaposlenici, omogućit će nam da ubrzamo organski rast na postojećim tržištima i širenje na međunarodna tržišta. Garantiramo da ćemo ostati sinonim za stručnost, predanost i kvalitetu u stvaranju najboljih IT rješenja za sve naše korisnike – naglašava Nikola Dujmović, osnivač i predsjednik uprave Spana.
U posljednje tri godine Span grupa bilježi godišnju stopu rasta prihoda višu od 20 posto te je danas jedna od vodećih hrvatskih IT kompanija po prihodima i jedan od najvećih izvoznika koji 70 posto svojih prihoda ostvaruje na međunarodnom tržištu. U suradnji s 40 međunarodnih partnera, posluje s više od 1200 klijenata na 100 tržišta smještenih na šest kontinenata.
Tri sastavnice Grupe Span
Grupu čine tri domaća društva – Infocumulus, Bonsai.tech i Trilix – te sedam društava u Sloveniji, Velikoj Britaniji, SAD-u, Njemačkoj, Ukrajini, Azerbajdžanu i Švicarskoj. Kao vodeći stručnjaci za Microsoft tehnologije i regionalni Microsoft partner, Span nosi priznanje Microsoft Gold Partnera te je prva hrvatska kompanija koja ima osam Microsoftovih naprednih specijalizacija. Svojim radom i kompanijskim vrijednostima, poručuju iz Spana, žele biti primjer odgovornog i održivog poslovanja u Hrvatskoj.
Uz Span ovo je velika stvar i za ZSE, a o razlogu zašto su izabrali domaću burzu govorio je u nedavnom intervjuu Saša Kramar, član uprave Spana: Osnovani smo u Hrvatskoj i ovo je mjesto gdje se generiraju naša znanja i razvijaju naše kompetencije. Upravo zato Zagrebačka burza bila je prirodno mjesto gdje ćemo započeti novu eru svoje kompanije, ojačani novim dioničarima i njihovim povjerenjem.
Koga je briga za sistem integratora. Gdje je njihov originalan proizvod osim jeftinog štrikanja tuđih softvera