Inflacija više nije realna prijetnja hrvatskom gospodarstvu, no zabrinjava deflacija koja postaje realna opasnost gospodarstvu, rekao nam je analizirajući sadašnju gospodarsku situaciju i proturecesijske poteze Vlade, ali i politiku Hrvatske narodne banke Dubravko Radošević, savjetnik predsjednika Republike Hrvatske za gospodarstvo.
HNB djeluje prorecesijski
Radošević upozorava, pozivajući se na podatke Državnoga zavoda za statistiku, da je listopad već četvrti mjesec zaredom u kojemu mjesečno bilježimo smanjenje industrijskih cijena te poziva Hrvatsku narodnu banku da energičnije djeluje protiv deflacije jer bi se ona produbljivanjem krize mogla i povećati. Svojom je restriktivnom monetarnom politikom Hrvatska narodna banka zapravo djelovala prorecesijski jer je kao rezultat novčana masa na godišnjoj razini smanjena 15 posto, što je ključni generator nelikvidnosti u gospodarstvu, smatra Radošević. Dodao je kako je znakovito da se građani u vrijeme krize sve više okreću štednji nauštrb potrošnje, i to štednji u eurima.
Potrošnja će rasti
Ekonomski analitičar Erste banke Alen Kovač ima ipak nešto drukčije mišljenje. On smatra kako trenutačno okruženje karakteriziraju slabi inflatorni pritisci, a to je posljedica s jedne strane stabilnih kretanja cijena sirovina i energije, odnosno slabih pritisaka u ponudi.
– S druge strane, zbog pada domaće potrošnje oslabjeli su i pritisci u potražnji, što je rezultiralo dijelom cjenovnim nadmetanjem te dodatno oslabilo inflatorne pritiske. Ipak, u idućim godinama deflacija nije izgledna jer se, s jedne strane, mogu očekivati obnovljeni pritisci na troškovnoj strani s oporavkom globalne ekonomske aktivnosti – smatra Kovač. Na cijene će utjecati, kaže Kovač, i nastavak konvergencija cijena u pojedinim kategorijama u kontekstu tranzicije.
za hr. gospodarstvo ja vidim i vjerujem u svjetlo na kraju tunela oporavkom E.U gospodarstva a što ako na proljeće taj oporavak izostane...kako neki novi ( bar zasada) pokazatelji najavljuju? neki novi ( bar zasada) pokazatelji najavljuju?