OD PONOĆI

Zaustavljena isporuka ruskog plina prema Europi preko Ukrajine: Jedna država posebno je ranjiva

FILE PHOTO: Russian President Putin launches the first natural gas liquefaction line on a gravity-type base for the Arctic LNG-2 project in Murmansk region
Foto: SPUTNIK/REUTERS
1/6
Autori: vecernji.hr, Hina
01.01.2025.
u 08:32

U listopadu Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je da obustava tranzita ruskog plina kroz Ukrajinu predstavlja "značajan izvor neizvjesnosti uoči ovogodišnje zime na sjevernoj hemisferi"

Ruski energetski div Gazprom službeno je u srijedu u jutarnjim satima obustavio isporuku svog plina u Europu preko Ukrajine. Naime, odluka o obustavi isporuke plina uslijedila je zbog Ukrajine koja je rekla kako neće propustiti ruski plin u Europu kroz svoje cjevovode. Gazprom je potvrdio ovu vijest jutros na Telegramu, navodeći kako je plin prestao curiti oko 8 sati po moskovskom vremenu. Cjevovod kroz Ukrajinu bio je posljednji koji je povezivao Rusiju i Europu, nakon što je Sjeverni tok bio sabotiran u ranijim akcijama. Inače, EU je značajno smanjila pritok plina od početka ruske invazije na Ukrajinu. 

Ukrajina je u srijedu priopćila da je tranzit ruskog prirodnog plina preko njezinog teritorija obustavljen od 7 sati ujutro po lokalnom vremenu, pozivajući se na "nacionalnu sigurnost". "Zaustavili smo tranzit ruskog plina. Ovo je povijesni događaj", poručio je ministar energetike German Galuščenko. Izjava kijevskog ministarstva energetike uslijedila je nakon isteka petogodišnjeg ugovora između Gazproma i ukrajinskog Naftogaza. "Rusija gubi svoja tržišta, pretrpjet će financijske gubitke. Europa je već donijela odluku o odustajanju od ruskog plina", rekao je.

Europska komisija umanjila je utjecaj obustave izvoza ruskog plina u Europu preko Ukrajine u srijedu, rekavši da je to bilo očekivano, Austrija i Slovačka su objavile da su spremne na promjene, a moldavsko Pridnjestrovlje objavilo je da je ukinulo isporuku tople vode i grijanja korisnicima. "Europska plinska infrastruktura dovoljno je fleksibilna za opskrbu srednje i istočne Europe plinom neruskog podrijetla alternativnim rutama", rekao je glasnogovornik Europske komisije. "Osnažena je značajnim novim kapacitetima uvoza LNG-a od 2022." Preostali europski kupci ruskog plina preko Ukrajine, poput Slovačke i Austrije, dogovorili su alternativnu opskrbu.

Austrijska vlada objavila je u srijedu da je zemlja spremna za završetak ugovora o tranzitu plina između Rusije i Ukrajine i da se opskrba zemlje nastavlja iz drugih izvora kao što su točke za napajanje u Njemačkoj ili Italiji i iz skladišta. "Napravili smo domaću zadaću i bili smo dobro pripremljeni za ovaj scenarij", rekla je austrijska ministrica energetike Leonore Gewessler u izjavi. U listopadu Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je da obustava tranzita ruskog plina kroz Ukrajinu predstavlja "značajan izvor neizvjesnosti uoči ovogodišnje zime na sjevernoj hemisferi" i otvara pitanja u opskrbi plinom ponajprije zemalja u srednjoj Europi koje nemaju izlaz na more, poput Austrije, Mađarske i Slovačke. 

"U neposrednoj budućnosti" njihova opskrba neće biti upitna zahvaljujući punim skladištima, povezanoj plinskoj infrastrukturi i "neizravnom" pristupu svjetskom tržištu LNG-a naglasili su. Mađarska namjerava i dalje nabavljati plin iz Rusije, i to cjevovodom Turkstream, iako je željela sačuvati i rutu preko Ukrajine. Slovačka je pak Ukrajini zaprijetila obustavom isporuka struje ako ne produlji sporazum o tranzitu. Austrija je pronašla druge izvore nabave, uz oštre kritike na račun Njemačke zbog naknada za skladištenje plina.

Najranjivija je po ocjeni IEA-a Moldavija koja mora surađivati s regionalnim i međunarodnim partnerima kako bi osigurala plin tokom zime, upozorila je IEA. Kišinjev pak očekuje "tešku zimu", prema riječima predsjednice Maie Sandu, i razmatra nacionalizaciju domaćeg dobavljača Moldovagaza, u 50-postotnom vlasništvu Gazproma.

Oslabljena konkurentnost

Gubitak jeftinog ruskog plina zakočio je europsko gospodarstvo, raspirio inflaciju i zaoštrio krizu troškova života, napominje Reuters. Konkurentnost europskih kompanija na svjetskim tržištima slabi, a njemačka je industrija na izdisaju. Glavni su dobavljači plina za Europu danas kompanije iz Norveške, SAD-a i Katara. Norveški je plin pak znatno skuplji u Europi nego u SAD-u, prema poslovnim izvješćima energetskog diva Equinora. U trećem tromjesečju realizirana cijena plina u Europi iznosila je 11,24 dolara za milijun britanskih termalnih jedinica (mmbtu), a na američkom 1,66 dolara, izvijestio je Equinor.

Američki predsjednik na odlasku Joe Biden uveo je pak moratorij na izdavanje dozvola za nove pogone za ukapljeni prirodni plin, a SAD je uveo i sankcije ruskom Gazprombanku, otežavši preostalim kupcima plaćanje. Katar je pak nedavno zaprijetio Europskoj uniji da će obustaviti isporuke bude li Bruxelles striktno provodio propise o odgovornom poslovanju i zaštiti okoliša. Ako ih ne poštuju, kompanijama s neto prometom većim od 450 milijuna eura prijeti prijeti kazna u visini do pet posto globalnog prihoda. 

"To je neprihvatljivo", rekao je u razgovoru za Financial Times, objavljenom 22. prosinca, katarski ministar za energetiku Saad al-Kaabi. "Ako u Europi mogu izgubiti pet posto generiranog prihoda, onda neću ići u Europu... Ne blefiram", poručio je katarski ministar u razgovoru. Ruski Gazprom zaključio je 2023. godinu s gubitkom od sedam milijardi dolara i pokušava nadoknaditi gubitak europskog tržišta okretanjem Aziji.

Prema Reutersovim izračunima, ruska kompanija izvezla je ove godine cjevovodima u Europu 32 milijarde kubika plina, za 13,1 posto više nego lani. Rusija bi ove godine na izvozu plina u Europu preko Ukrajine mogla zaraditi oko pet milijardi dolara, prema prosječnoj prognozi ruske vlade o cijeni plina od 339 dolara za tisuću kubika. Ukrajina je na tranzitu ruskog plina zarađivala 800 milijuna dolara godišnje i najavila je znatno više naknade za domaći tranzit.

>> FOTO Ovo je top 100 najboljih fotografija u 2024. godini

FILE PHOTO: Russian President Putin launches the first natural gas liquefaction line on a gravity-type base for the Arctic LNG-2 project in Murmansk region
1/100
Ključne riječi

Komentara 84

DU
DugouhiDuško
09:41 01.01.2025.

Nek meni crknu dvije krave ako će komšiji crknuti bar jedna. Ovo je otprilike formula evrope.

BA
Blokirani admin
09:06 01.01.2025.

EU vode birokrati bez grama mozga , uskoro bi mogli imat pravu zelenu tranziciju , bez industrije i u šumu po drva , samo oprezno zbog CO2

AN
AntePortas9
09:13 01.01.2025.

Rusija pod sankcijama, a Njemačka crkava. Ako se ovo uopće može nazvati Njemačkom.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije