MMF će smanjiti prognoze rasta za svijet, a točne brojke objavit će na godišnjoj skupštini. Na to se odlučio jer predviđa da će globalno gospodarstvo zaglaviti u osrednjem rastu, uz golemu zaduženost i visoku stopu nezaposlenosti.
Upozorila je na to čelnica MMF-a Christine Lagarde (na fotografiji), koja kao najriskantnije područje vidi eurozonu koja se muči s visokom stopom nezaposlenosti i niskom inflacijom. Prstom se upire u Njemačku kojoj ECB, MMF, SAD, Europska komisija i partneri iz eurozone već mjesecima sugeriraju da poveća javnu potrošnju i iskoristi deficit da bi povećala investicije.
Merkel želi biti primjer fiskalne discipline
Kancelarka Angela Merkel to uporno odbija jer želi biti primjer fiskalne discipline, ali i zato što smatra da bi povećana javna potrošnja financirana zaduženjima smanjila pritiske na nužne reforme. U svojoj projekciji Lagarde i MMF kao pozitivan primjer izdvajaju SAD, a upozoravaju na Japan koji se muči s padom koji je na godišnjoj razini u drugom tromjesečju 2014. čak 7,1 posto.
Lagarde je upozorila da postoji mogućnost nastanka “mjehura” na financijskim tržištima kao posljedice ubrizgavanja novca u financijske sustave kojima su središnje banke na globalnoj razini poduprle rast cijena imovine dok su gospodarstva ostala slabašna, a i na financijske rizike okončanja programa tiskanja novca u SAD-u i Velikoj Britaniji, dok Europa i Japan nastavljaju svoj program monetarnih poticaja.
>>'Hrvatska klizi prema traženju pomoći EU i MMF-a'
>>Italiju spasio 'super Mario', Hrvatsku bi mogla 'super Martina'?
>>Europa odahnula, ali je pristala biti jamac Ukrajini za kredit kojim će platiti ruski plin