Nameti na mobilnu telefoniju, čijim se ponovnim uvođenjem prijeti, put su u negativnom smjeru, ustvrdio je Adrian Ježina, predsjednik Udruge informatičke i komunikacijske djelatnosti u HUP-u, na današnjoj konferenciji za novinare. Novi nameti rezultirali bi smanjenjem investicija, a samim time doveli bi do pada zaposlenosti, komentirao je Ježina aktualne probleme u ICT-u. Kada se pak radi o udruzi, u posljednjih pet mjeseci intenzivno se radilo i pomaci se vide. ICT-ovci iz HUP-a uspjeli su pokrenuti projekte s čak tri ministarstva, educiraju i savjetuju o novim pravilnicima i zakonima, lobiraju za promjene, posebice kada se radi o uvođenju i regulativi e-računa.
ICT je djelatnost ili sektor koji ima snage i optimizma i može puno pridonijeti gospodarstvu te je pohvalno što je i istaknut kao sektor nositelj industrijske strategije, istaknuto je na konferenciji.
– Među ključnim aktivnostima istaknuo bih sudjelovanje u pilot-projektu gospodarske diplomacije i poticanju izvoza kroz pripremu zajedničkog nastupa hrvatskih ICT tvrtki na međunarodnim sajmovima te projekte na području obrazovanja i zapošljavanja na digitalnim radnim mjestima. Tu je i uspostava suradnje s Razvojnom agencijom Zagreb te priprema pravilnika o digitalnoj arhivi – izvijestio je Adrian Ježina.
>> Nove trošarine na mobitele, veće na gorivo, porez na drugi dohodak...
>> Nove trošarine loša su poruka investitorima
Mobilni operateri prijete obustavom investicija. Pa neka ih obustave jer su to ionako prividne investicije i samo doprinose osiromašenju Hrvatske. Naime, investicije koje se prikazuju su manje od 5% investicije u domaću industriju - sva oprema je ionako iz uvoza ( odašiljači, bazne postaje, serveri ... ) i to je investicija u neke druge države. Domaća investicija je nešto malo rada i možda malo građevinskih radova. Nadalje, sve te investicije dovode do povećanja prihoda tih istih mobilnih operatera, a kako su vlasnici većinom stranci, profit se odlijeva preko granice = dakle koristi za RH nema, osim ako ih se ne zajaši porezima i koncesijama.