U tisućama neprodanih stanova koji proteklih mjeseci nisu odgovarajuće ventilirani u jesen i na zimu bit će velikih šteta na drvenim parketima, što bi dodatno moglo ugroziti parketare. Podopolagači, koji posluju legalno, u ovoj se godini, naime, susreću s čak 50 posto manje ugovorenih poslova, a zatvoreni bi ih stanovi u kojima raste vlaga mogli baciti u dodatne troškove – kaže Ivan Sabljo iz Sabljo parketa, ističući kako u njima sigurno već dolazi do "koritanja" i dizanja parketa. Mnogi, poput njega, od toga su se osigurali u ugovorima s investitorima, no na kraju svejedno sva krivnja pada na podopolagače koji će, žele li i dalje imati posla, parket popravljati o vlastitu trošku.
Stoga su takvi i slični problemi, koji ugrožavaju njihovo poslovanje, podopolagače natjerali na povezivanje. Ne bi li se pravno i strukovno zaštitili od snažnijeg građevinskog lobija, koji zbog naglog smanjenja graditeljske aktivnosti posljednjih mjeseci često i bezrazložno reklamira izvršne radove, te poboljšali uvjete rada i konkurentnost na tržištu, Drvni je klaster, naime, ovih dana pokrenuo inicijativu za osnivanje udruženja podopolagača potkraj srpnja. Kroz udruženje bi se, dodaju, lakše utjecalo i na standardizaciju usluga i cijena, uvođenje certifikata, edukaciju radnika te na druga pitanja vezana uz poslovanje podopolagača, kako to rade i europska udruženja. Veleprodajne i maloprodajne cijene parketa na domaćem tržištu najčešće se razlikuju samo po iznosu PDV-a, pa uza sve te probleme nije čudno što se 40 posto parketarskog posla obavlja na crno, dok se za 60 posto majstora iz branše može reći da nemaju odgovarajuću naobrazbu i kvalifikaciju jer se tim poslom bave silom prilika.
– Poslovanja na crno je i više. Gotovo sve male tvrtke u blokadi danas rade na crno, ruše nam cijene jer ne plaćaju poreze i uzimaju nam posao – kaže Sabljo koji ne zna što je gore, konkurencija "u sivoj zoni" ili pristajanje na "veliki" posao za koji se ne zna hoće li se naplatiti. Prema njegovim procjenama, još će trebati najmanje dvije godine da se tržište nekretnina u Hrvatskoj pokrene, tako da Sabljo parketi ove godine spas traže i na inozemnim tržištima – u Njemačkoj i Libiji, gdje je oporavak krenuo još prije pola godine.
08:20h satan_zagorski Objasni kako ce ljudi sami postavljati parkete i laminate u stanovima koji nisu prodani a trebaju se zavrsiti da bi se mogli prodati