Zbog oporavka europskog mljekarskog sektora otkupna cijena svježeg mlijeka, koja je u veljači u Hrvatskoj bila oko 2,80 kuna, do kraja godine će pasti, dok će negativan utjecaj na primarnu proizvodnju i mliječnu industriju te uvoz gotovih mliječnih proizvoda od strane trgovačkih lanaca i dalje rasti, kazala je na konferenciji za novinare Rašeljka Maras, predsjednica CroMilka, udruge najvećih otkupljivača i prerađivača mlijeka u Hrvatskoj.
Mljekarski sektor u velikim je problemima. Trgovački lanci od ulaska RH u EU povećali su uvoz gotovih mliječnih proizvoda za gotovo četiri puta, što je dodatna prijetnja za 30.000 zaposlenih u domaćem mljekarskom sektoru, farmere i prerađivačku industriju. U 2013. godini proizvodnja mlijeka na farmama pala je na 503 milijuna, 100 milijuna litara u odnosu na godinu ranije, proizvodnja i potrošnja konzumnog mlijeka 25,6%, a broj proizvođača za 15%, na samo 10-ak tisuća.
S druge strane uveden je PDV na mlijeko od 5%, prosječna otkupna cijena mlijeka porasla je 6,9%, a trošak energenata (tehnološke pare) čak 137,9%.
- Drastičan pad otkupa mlijeka na hrvatskim farmama posljedica je smanjenja broja mliječnih krava, nelikvidnosti i prezaduženosti farmera, visokih ulaznih troškova u poljoprivredi, nedovršene zemljišne reforme te neredovite i netransparentne isplate poticaja - tvrdi Maras.
Zbog svega toga potrebno je, tvrdi, podizati konkurentnost primarne proizvodnje kroz podizanje stočnog fonda, reprogramiranje HBOR-ovih kredita, povećanje likvidnosti, redovito isplaćivanje poticaja, rješavanje pitanja zemljišta... Danas imamo čak 35 tisuća praznih ležećih mjesta u štalama u koje je kroz operativne programe utrošeno 278 milijuna eura novca iz državnog proračuna. Primarna mjera mora biti popunjavanje tih kapaciteta, s barem 8000 komada, kaže Maras.
No unatoč podršci Ministarstva poljoprivrede, taj je projekt „pao“ na bankama pa prerađivači sami subvencioniraju povećanje stada i količine mlijeka koje otkupljuju od svojih kooperanata. Od rujna lanjske godine tako je kupljeno oko 2000 junica.
>>Laslo:Lani je u Hrvatskoj proizvedeno 100 milijuna litara mlijeka manje
kako su sada odjenom svi postali dušebrižnici i sada paničare što nema mlijeka na hrvatskom tržištu a do unatrag godinu i više dana natjecali su se u smanjenju cijene mlijeka domaćim proizvođačima a sada kada imamo na policama austrijsko,slovačko i češko mlijeko nastaje panika....