Šok koji je uslijedio rastom švicarskog franka prošlog četvrtka izgleda još nije gotov. Naime, Admiral Markets podsjeća da će se 22. siječnja održati sastanak guvernera Europske središnje banke nakon kojeg bi ponovno moglo doći do naglih pomaka tečaja eura u odnosu na švicarski franak te, sukladno tome, kune u odnosu na franak.
Na sastanku će se odlučivati o tome hoće li, kada i u kojem opsegu ECB pokrenuti program ubrizgavanja novca u financijski sustav eurozone. Cilj takvog programa je povećanje likvidnosti u financijskom sustavu i poticanje gospodarske aktivnosti. Iznos koji investitori na financijskim tržištima očekuju i na temelju kojeg baziraju svoje pozicije je približno 500 milijardi eura.
Ako ECB pokrene program, euro bi mogao dodatno oslabjeti u odnosu na ostale najtrgovanije valute, pogotovo u odnosu na američki dolar i švicarski franak. Ako do pokretanja programa ne dođe, euro bi mogao privremeno ojačati. Odmah pri objavi vijesti tečaj EUR/USD mogao bi porasti ili pasti 2-3%, a smjer će ovisiti o odluci. Tečaj EUR/CHF mogao bi reagirati i više jer se još nije stabilizirao nakon prošlotjednog događaja.
>>Milanović: Tečaj švicarskog franka fiksirat ćemo na 6,39 kuna na godinu dana!
>>Bohaček: Milanović je postupio suprotno dogovoru s bankarima!
Eto vidite nisu krive banke koje su davale kredite u Francima nego gazde iz EU-a koji štampaju novac bez pokrića. Kada se tako radi neizbježno novac gubi na vrijednosti što će dugoročno dovest do inflacije pa do rasta kamata, već viđeno zar ne, sjetimo se Jugoslavije. Međutim to neće pomoći vlasnicima kredita u EUR-ima jer će banke već prije toga podizati kamate, dakle spremimo se na kamate prvo 8 pa 12 pa 15%. Nakon ovog malenkost udara na neke slijedi veliki udar na mase. EU je zamišljena kao zemlja siromašnih obitelji neposjednika i bogatih pojedinaca koji sa starijeg gospodina novim zakonima nasljeđivanja bogatstvo prenose na onog mlađeg koji opet poslije smrti tatice sebi nalazi mlađeg zagondžiju Itd Itd. Te od mene toliko jer sam ne mogu ništa učiniti.