Uber, kompanija koja je uzdrmala taksi-svijet i postavila temelje takozvane dijeljene ekonomije, u pola godine ubilježit će najmanje 1,2 milijarde dolara gubitka. Uber nije javno listana kompanija na burzi, no ipak, svako tromjesečje, dioničari održe videokonferenciju ne bi li se uputili u trenutačno financijsko stanje, a čovjek koji im odgovara na pitanja je Gautam Gupta, financijski direktor Ubera.
Upravo jučer Gupta je investitore obavijestio o gubicima koji su se nagomilali u drugom kvartalu, pa čak i u SAD-u. U prvom kvartalu Uber je imao 520 milijuna dolara gubitka prije kamata, oporezivanja, amortizacije. U drugom je pak gubitak znatno narastao i premašio 750 milijuna dolara, uključujući 100 milijuna u SAD-u, piše Bloomberg. Inače, Uberov gubitak i prihodi rasli su, svaki u svom smjeru, s obzirom na to da kompanija ulaže mnogo u nova tržišta i kupuje startupe.
Naime, i neto prihod tvrtke porastao je u drugom tromjesečju na oko 1,1 milijardu dolara, s 960 milijuna dolara u prvom tromjesečju. Kada je riječ o očekivanjima, gubici su planirani, barem kada je u pitanju američko tržište.
Velika skepsa
– Rijetko možete pronaći tehnološku kompaniju koja je u stanju izgubiti toliko novca u tako kratkom vremenu – ustvrdio je Aswath Damodaran, profesor biznisa na sveučilištu New York, koji je pisao s velikom dozom skepse o Uberovoj valuaciji, odnosno umijeću dobivanja golemih investicija. Tržišna kapitalizacija procijenjena na 69 milijardi dolara.
Uber je, podsjetimo, američka kompanija sa sjedištem u San Franciscu. Prigrlile su ga ponajprije mlađe generacije ili one tehnološki pismene jer omogućava – transparentan, efikasan i povoljan način kretanja kroz grad, iako je u pojedinim gradovima i državama dočekivan s otporom i na nož. Od prošle jeseni dostupan je, kao usluga UberX prema kojoj mogu voziti samo registrirani vozači, i u Zagrebu, te od početka lipnja u Splitu i Dubrovniku.
Tržište sve veće
Uber je tehnološka platforma ili aplikacija te se – samo jednim pritiskom tipke na svom pametnom telefonu može naručiti vozilo s vozačem, odnosno taksi.
Dostupan je u gotovo 500 gradova i u više od 70 država svijeta.
>>Nina Jurišić za volanom: Klijenti su mi ponudili čak i kumstvo
Da bitno da su konkurenciju unistili