inzistiranje na konverziji

Udruga Franak: Ne pristajemo na socijalne modele!

švicarski franak
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
02.03.2015.
u 18:55

Neki su članovi udruge raskinuli trajne naloge za plaćanje kredita

lanovi Udruge Franak danas su bili konsternirani i ranije su napustili drugi sastanak radne skupine koja pokušava riješiti problem kredita u švicarskim francima.

Predstavnici banaka ostali su razrađivati modele po socijalnim skupinama. – Odbili smo držati ljestve dok donose socijalne modele u kojima ne želimo sudjelovati. Ako se sljedeći ponedjeljak ne počne razgovarati o konverziji, napustit ćemo radnu skupinu – izjavila je nakon odlaska sa sastanka Katarina Lucić, voditeljica Udruge Franak, ispred Ministarstva financija.

Predsjednica udruge najavila da je će, u tom slučaju, sazvati izvanrednu skupštinu Udruge Franak u cijeloj Hrvatskoj i okupiti što više članova po svim podružnicama te predložiti moguće opcije djelovanja na izglasavanje.

Neki su članovi udruge već raskinuli trajne naloge za plaćanje rata kredita – otkriva K. Lucić te napominje kako ni u kojem slučaju ne pristaju na rješenja koja se temelje na svrstavanju kredita u kategorije po vrsti i iznosu, a dužnika u socijalne kategorije.

Ti socijalni slučajevi ionako bi se rješavali kroz instituciju osobnog stečaja. Po njima bi se mi još godinu dana ovdje trebali sastajati i razrađivati modele – vidljivo je nezadovoljna predsjednica udruge dužnika.

Jurica Dobrinić, također član radne skupine ispred Udruge Franak, zaključuje da dužnici i predstavnici banaka i dalje imaju sasvim suprotne stavove.

Banke nas žele svrstati u male kutije prema socijalnim kategorijama prema kojima bi se rješavali mali postoci problema, iako bi konverzija kredita u kune riješila više od 90 posto kredita – poručuje Dobrinić. Dodaje se i dalje skreće pozornost s glavnog problema – 30 do 40 posto većih glavnica. Ti ljudi kojima su glavnice ovoliko porasle nikad neće isplatiti svoje kredite. Oni su postali sami sebi svrha – revoltiran je dužnik.

Sljedeći sastanak radne skupine, koji će očito biti odlučujući, zakazan je za ponedjeljak, no prije toga predstavnici Franka u četvrtak imaju sastanak s čelnicima HNB-a. Iz HUB-a se nisu željeli očitovati.

>> Udruga Franak dužnicima: Pošaljte HNB-u Zahtjev za inspekcijski nadzor

Komentara 1

CR
crocro
10:52 05.03.2015.

Bravo udrugo Franak. Tako se čuvaju interesi svih dužnika bez obzira što bankari žele zavaditi članove udruge i podijeliti po nekim kategorijama a glavni problem ostao bi "vječno". Svi dužnici se trebaju trenutačno osloboditi kihvarske kamate provedenom konverzije iz franka u kunu i to je jedini model kojim se dužnički robovi oslobađaju okova. Sve presude idu u prilog dužničkih robova na na tim temeljima treba voditi pregovore s bankarima koji lažno iskazju gubitke a samo se radi o smanjenoj dobiti ali se radi o dobiti a ne gubicima za bankare. Sada je prilika da se bankari spuste na zemlju jer su sve više počeli guliti dužnike od čega samo oni jednostrano imaju profit a dužnici gubitak i dužničko ropstvo. Udrugo Franar ne dajte da vas razjedine i radite za budućnost ne samo sadašnjosti nego vi kreirajte pozitivnu budućnost ne samo sadašnjih već i budućih dužnika. Hrvatska je slobodna zemlja ali ne može biti samo slobodna za bankare treba biti tako uređena da su svi njeni građani slobodni i da je odnos bankara i dužnika uzajaman i na obostranu a ne samo na jednostranu korist. Kada bi se lihvarske kamate uništile konverzijom u kune to bi bio spas za sve dužnike i trenutačno bi se riješili poroblemi najveće većine dužničkih robova koji bi konačno bez lihvarenja moigli uredno servisirati svoja zaduženja. Radi se o pitanju sada ili nikada. Ako udruga dopusti da ih bankari prevedu "žedne preko vode", sve će se ugastiti osim što će dužničko ropstvo napredovati još čvršće i još odlučnije.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije