Hrvati u mirovinskoj štednji imaju gotovo 103 milijarde kuna. Tolika je naime imovina obveznih i dobrovoljnih mirovinskih fondova iskazana posljednjeg dana listopada. Naravno glavnina tog iznosa evidentirana je kao imovina obveznih mirovinskih fondova u kojem je u listopadu ležalo 97,5 milijardi kuna. Ti je gotovo sedam milijardi kuna veća imovina od one u listopadu 2017. godine.
Pritom su mirovinski fondovi zaradili više od 30 milijardi kuna svojim ulaganjima, a ostatak imovine prikupio se od priljeva doprinosa. U obveznom je mirovinskom sustavu zabilježen rekordan broj štediša. Naime brojka je premašila 1,9 milijuna ljudi, a za 91 tisuću je veća nego prošle godine u istom mjesecu. Obvezni mirovinski fondovi, zahvaljujući neaktivnosti štediša, većinu svoje imovine drže u potportfelju B kojem zakon nalaže da više od 50 posto imovine ulaže u obveznice te većinu plasmana ima u kunama.
To ograničava plasmane pa je očekivano od 92 milijarde kuna koje se nalaze u tim fondovima, gotovo 63 milijarde kuna uloženo u hrvatske obveznice. Problem tog ulaganja je pad prinosa. Naime, država se zbog okolnosti na tržištu zadužuje jeftinije, što u nepovoljan položaj stavlja buduće umirovljenike koji u tom trenutku na ulaganju u njezin dug zarađuju manje. U dionice hrvatskih tvrtki uloženo je oko 10 milijardi kuna i taj se iznos već dulje vrijeme ne mijenja. U stranim dionicama i investicijskim je fondovima gotovo jednak iznos plasmana.
Nedavno smo mogli vidjeti da su na ulaganjima u Sloveniju neki fondovi ostvarili visoke prinose, a ulaskom u eurozonu očekuje se da će se izloženost ulaganjima u dionice stranih tvrtki povećati. Sustav dobrovoljne mirovinske štednje, unatoč izdašnim državnim subvencijama, i dalje koristi tek 290 tisuća građana. Oni imaju pet milijardi kuna ušteđevine. Taj je novac, podsjetimo, oplođen državnim subvencijama od 15 posto.
>> Pogledajte koje stvari trebate znati o mirovinskoj reformi
Znači u 16 godina djelovanja, uvećali su osnovicu cca. 42%, što je prosječna godišnja stopa od cca. 2%. Da li je to uspješno???? Ili smo samo pretočili iz šupljeg u prazno i proračunu osigurali jeftino zaduživanje? Ajmo više slobode fondovima, jer cilj mora biti rast veći od inflacije i rasta GDP-a skupa! A ne da sve opet imaju veću mirovinu samo iz prvog stupa! Gdje je mirovinska reforma? Gdje su ostale reforme? Država nije uspješna i to se mora promijeniti.