Konferencija 5G&beyond

Umjetna inteligencija i 5G su najpropulzivnije tehnologije desetljeća

Slavonski Brod: Na području grada puštena u rad 5G mreža Hrvatskog Telekoma
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
1/3
31.03.2022.
u 23:35

Na panelu su sudjelovali Boris Drilo (HT), Branimir Marić (A1 Hrvatska), Nenad Šlibar (Telemach Hrvatska) i Boris Markoja (Markoja), a raspravljalo se o digitalnoj transformaciji Hrvatske

Hrvatska ima odlične mobilne mreže, jedne od najboljih u Europi, i to kada se radi o svim trima telekomoperatorima (HT, A1 i Telemach), dok prelazak na mreže sljedeće generacije odnosno 5G koji je u tijeku, zahtijeva golem investicijski ciklus.

Očekuje se da će svaki operator u 5G, samo u radijski dio, investirati 100 milijuna eura. Prvi dio frekevencijskog spektra je ljetos dodijeljen, a očekuje se i novi, potkraj ove godine, a najkasnije početkom 2023. kada će HAKOM organizirati novu dražbu. Izazov za telekome ogleda se upravo u opravdanosti investicija, posebice jer se trenutačno nalazimo u uvjetima inflacije i povećanih troškova, od električne energije do opreme, uz pritisak održavanja cijena usluga stabilnima. Ovo su tek neki od naglasaka koji su u srijedu izrečeni na konferenciji "5G&beyond", održanoj u organizaciji portala 5G.hr i tvrtke Markoja, koja je okupila vodeće ljude telekom sektora.

Izazovi za telekome

- Umjetna inteligencija i 5G su možda najpropulzivnije tehnologije ovog desetljeća i pridonijet će razvoju cijelog gospodarstva. Nove usluge poboljšat će život svima, od medicine na daljinu i brige o starijima do pomoći u poslovanju, poput ureda u pokretu, lakše trgovine i bržeg protoka poslovnih informacija – sažeo je potencijale i dobrobiti G. Šišul, dodajući da će, prema procjenama analitičara, 5G i AI koji se na toj infrastrukturi razvija u 2035. godini stvoriti novu vrijednost u iznosu od 9,2 posto globalnog bruto domaćeg proizvoda.

Istaknuo je da je izazov za telekome, uz opravdanost investicija, i zakonska regulativa, pri čemu se više resora mora organizirati kako bi se ubrzala gradnja i implementacija infrastrukture, a u budućnosti će to sve više biti i kibernetički napadi s obzirom na to da idemo u smjeru potpune povezanosti svih stvari i ljudi.

Ulaganje u budućnost

Ravnatelj uprave pri Ministarstvu prometa Krešo Antonović podsjetio je na novac koji je namijenjen iz NPOO-a i fondova EU te dodao kako su uz potpore iz EU važna i ulaganja operatora. - Samo će intenzivnim ulaganjima u širokopojasne mreže građanima biti osiguran pristup digitalnom društvu, a time i rast konkurentnosti cijele Hrvatske - naglasio je Antonović.

Na panelu na kojem su sudjelovali članovi uprava te ujedno tehnički direktori sva tri operatora, Boris Drilo (HT), Branimir Marić (A1 Hrvatska) i Nenad Šlibar (Telemach Hrvatska), te Boris Markoja, direktor tvrtke Markoja, složili su se da je 5G svojevrsno ulaganje u budući rast jer zasad nema aplikacija koje bi koristile brzine, no 5G svakako pridonosi proširenju kapaciteta jer promet podataka neprekidno raste, što je važno ne bi li se održala sadašnja razina korisničkog iskustva.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije