U idućih šest mjeseci Varteks mora otpustiti barem 1200 radnika želi li opstati. Negdašnji tekstilni div koji je prehranjivao pola Varaždinske županije, da bi opstao, uz otpuštanje polovice radnika (ukupno zaposleno 2800), treba hitnu financijsku pomoć Vlade te banaka koje bi reprogramirale dugove, ali i razumijevanje dobavljača koji bi prolongirali svoja potraživanja.
Profitabilni sa 1500 ljudi
Takav dramatičan apel poslao je Stjepan Igrec, najveći pojedinačni dioničar Varteksa i čelnik Nadzornog odbora te tvrtke od kada je Milan Horvat, vlasnik varaždinske Fime, zbog povezanosti s aferom Podravka u pritvoru.
– Prošlog tjedna upravi smo dali zadatak da odmah prema Vladi pokrene pitanje strategije razvitka tekstilne industrije koja je bila izrađena još 2007. godine, ali nikada nisu bili isplaćeni poticaji iz sporazuma – kaže Stjepan Igrec i napominje da uz to odmah treba donijeti teške odluke.
– Treba se riješiti nepotrebne, ali tržišne imovine Varteksa, ali pod uvjetom da 2800 zaposlenih tijekom šest mjeseci ne pojedu efekte povučenih poteza, odnosno da ne ode sve na plaće. Tada će svi ostati bez radnih mjesta, a vlasnici bez imovine – kaže Igrec napominjući da se više ne mogu odgađati velika otpuštanja, nego treba ići prema realnom cilju, stvaranju profitabilne tvrtke s najviše 1500 zaposlenih.
Ne skrivajući nezadovoljstvo radom uprave koju krivi za gomilanje duga koji samo ove godine iznosi 43,2 milijuna kuna, Igrec kaže da je uprava još u ožujku predočila planove po kojima je Varteks trebao ostvariti prihod od 41 milijun kuna, od čega je 21 milijun trebala donijeti maloprodaja, a ostalo poslovi šivanja odijela po mjeri i korporativno odijevanje.
O vlasničkoj strukturi Varteksa koja je najblaže rečeno čudna, a za koju se navodno zanima i Državno odvjetništvo, Stjepan Igrec je bio suzdržan tvrdeći da je za to da je drugi po redu dioničar Varteksa tvrtka Sibelin iz Švicarske koja drži 9 posto dionica doznao tek iz novina.
Košćec bez odgovora
Kaže da iz medija crpi i podatak kako Sibelina nema u poslovnom registru švicarskih tvrtki.
U kontekstu priče da su u fantomsku švicarsku tvrtku menadžeri Varteksa stavili trezorske dionice, treći po redu dioničar kaže da Nadzorni odbor nije donio odluku o prodaji trezorskih dionica, kao ni da se pošto je Sibelin u lipnju postao drugi po veličini dioničar (prvi je Validus d.d. sa 14 posto), njihov predstavnik nije pojavio u Nadzornom odboru.
Predsjednik uprave Varteksa Zoran Košćec danas nam je na upit slaže li se s predsjednikom NO-a kako će se za spas Varteksa morati prepoloviti broj zaposlenika rekao da o tome nije bilo rasprave na sjednici Nadzornog odbora.
– Ne mogu to komentirati. Pošaljite pismeni upit na tvrtku pa ćemo vam odgovoriti – žurio se Košćec završiti razgovor opravdavajući se kako je na sastanku.
Tako danas nije bila prilika pitati ga za objašnjenje o tome kako je Sibelin postao drugi najveći dioničar Varteksa te kako se stvorila američka tvrtka od koje je Sibelin kupovao dionice tekstilne tvrtke.
Varteks je od 2007. godine vrlo živo trgovao dionicama i nekoliko je puta prodavao vlastite dionice, a u tome su razdoblju važni pojedinačni kupci bili Zoran Košćec i Milan Horvat iz afere Podravka, koji je i vlasnik Validusa – najvećeg dioničara Varteksa.
MIHAC, da se ti kojim slucajem ne zoves Damir Kajin. Zvucis bas kao i on. Tako da po tvome Bosanci (a na sto bih se naljutili Hercegovci da ih se naziva Bosancima) jedino jos nisu krivi za ovogodisnju susu,a mozda ih optuzis i za to. Zvucis ovako: ustase su krivi,Srbi su krivi, Slovenci su isto krivi, Bosanci su krivi, predpostavljam da su ti i Hercegovci krivi. Ko je sljedeci? ja? tvoj susjed Slavonac, ili moj zet Zagorac. Neozbiljno doista.