Pad na svjetskim burzama povukao je vrijednost hrvatskih dionica prema crvenom, a u pozadini straha koji je potopio tržište kapitala stoji mogućnost izlaska Grčke iz eurozone, ali i potencijalno kompliciranje situacije u Španjolskoj.
>> Svjetski burzovni indeksi i valute
Silni troškovi konverzije
Ugledni sveučilišni profesor Ivan Lovrinović ne vidi problem u izlasku Grčke iz eurozone. Napominje da će troškovi konverzije duga, uvođenja drahme pa čak i većih ekonomskih problema biti mnogo manji nego ostanak u eurozoni.
– Grčka će morati napustiti eurozonu, kao i još nekoliko mediteranskih zemalja i Irska. Ako se to ne dogodi, projekt eura postat će upitan – tvrdi Lovrinović i napominje da sudbina Grčke mora biti odvojena od eura, ali se u isto vrijeme i dalje mora vezati uz Europsku uniju. Profesora Ekonomskog fakulteta u Zagrebu ne zabrinjavaju gubici na tržištu kapitala, jer drži da se svijet dionica i derivata odmetnuo od realnog gospodarstva.
– Indeksi Dow Jones i S&P vratili su pretkrizne vrijednosti, a da ništa nisu promijenili u fundamentima. To tržište postoji samo zbog sebe, a time postaje opasni destabilizator svjetskog gospodarstva – zaključuje Lovrinović koji ne očekuje veće oscilacije eura u odnosu na ostale svjetske valute. Ipak, euro gubi vrijednost u odnosu na dolar mjesecima, pa je u godinu dana izgubio deset posto snage u odnosu na američku valutu.
Iako Lovrinović upozorava da su se burze odmetnule od gospodarstva, gubitak vrijednosti indeksa vrlo realno pogađa kompanije. Gotovo sve tvrtke na hrvatskom tržištu kapitala u ponedjeljak su bile u minusu, a najviše je stradala Centar banka, koja je izgubila gotovo petinu vrijednosti u jednom danu, a pogođena je i većina likvidnijih tvrtki poput Hrvatskog telekoma, Ingre ili Valamar Adria holdinga. To je posljedica prelijevanja trendova iz svijeta, naročito iz Europe, koja je dan završila s minusima većima od 2 posto.
Crni dan bit će pravilo
Svjetski mediji u analizama burzovnog posrtaja koncentriraju se na nesigurnost Grčke, ali otvaraju pitanje mediteranskih zemalja, a makroekonomist Željko Lovrinčević iz Instituta za javne financije drži da je prijetnja Grčke anticipirana, a da novu histeriju izaziva strah prouzrokovan lošim kretanjima u Italiji, Portugalu i Španjolskoj. Dinamika pada prerađivačke industrije, građevinarstva i trgovine na malo u Hrvatskoj u dinamici je problematičnih zemalja, kaže Lovrinčević, pa napominje da je premija rizika za Hrvatsku u nekoliko dana skočila za 0,4 posto. U kontekstu nove recesije u većem dijelu Europe i Hrvatskoj crni dan na tržištu kapitala mogao bi u 2012. postati pravilo, a ne iznimka.
He, he, sad je pad na svjetskim burzama povukao hrvatske dionice u crveno, a nisu krivi crveni na vrhu sa svojim briljantnim potezima... Crveni vole crveno, pa im eto i dionica u crvenom, sve za crvenu boju...