Vlada je odabrala svog mobilnog operatera i uštedjela čak 38 milijuna kuna, pohvalila se nedavno premijerka. S obzirom na ponude, nije bilo teško shvatiti koja je povoljnija jer Vipnet je, doznajemo, ponudio 15 milijuna kuna, a HT-ova je ponuda vrijedna 5 milijuna kuna. No ipak, još nije sve gotovo jer su, kažu u Vipnetu, u zakonskom roku od otvaranja ponuda 22. siječnja uložili žalbu Državnoj komisiji za javnu nabavu.
"Još nije gotovo"
Vipnet u svom priopćenju ističe da su poslali kvalitetnu i konkurentnu ponudu kojom su podržali želju Vlade za smanjenjem troškova. Usto su, tvrde, išli do zakonskog minimuma, pazeći pritom da ne idu u dampinške cijene. Na kraju kažu: "Kad se uzmu u obzir svi komercijalni i pravni aspekti, vjerujemo da će naša ponuda biti izabrana kao najbolja." Vipnet zapravo osporava nisku cijenu HT-a te sumnja i u njihove izračune. Iz HT-a, pak, odgovaraju: "S obzirom na to da je natječaj u tijeku, ne možemo dati konkretnije informacije, no možemo reći kako je natječaj dobro koncipiran te su detaljno i transparentno navedene potrebe za uslugama mobilne telefonije." HT je također uzeo u obzir, navodi se dalje u njihovu priopćenju, želju i potrebu Vlade za optimiranjem potrošnje. Usto su uzeli u obzir i vlastite uštede prilikom pristupanja jednom velikom javnom korisniku i na taj način kreirali konkurentnu cijenu za sve usluge u natječajnoj dokumentaciji, tvrde u HT-u.
Velika razlika
Ipak, ne mogu se ne primijetiti poprilične razlike u dosadašnjoj potrošnji ili razlike u ponudama dvaju najjačih operatera na tržištu koji gotovo da imaju jednak tržišni udjel. Postavlja se pitanje kako je moguće da je Vlada prethodno toliko novca izdvajala za mobilne komunikacije i je li možda premijerka malo pretjerala u hvaljenju i isticanju svojih ušteda. Dampinške cijene moguće su kao i u bilo kojem drugom sektoru i mogu se izračunati, doznajemo od upućenih. Jer valja uračunati troškove, odnosno cijene veleprodaje i interkonekcije koji su zadani i regulirani. DKOM bi Vipnetove sumnje, odluči li tako, mogao poslati na "vještačenje" regulatoru prije konačne odluke. Analitičari pozdravljaju rat operatera, za koje tvrde da ionako imaju velike profite te mjesta za ponudu po nižim cijenama ima napretek, a konvergencija tehnologija, dodaju, to im dodatno omogućava.
Ako VIP uštedi više na spajalicama može to slobodno nabiti HT na nos.