Otkad se na Zagrebačkoj burzi počelo trgovati certifikatima, u rujnu prošle godine, zainteresiranih je sve više. Riječ je o prvoj novoj vrsti instrumenata na burzi od njezina osnutka, prvim vrijednosnim papirima koji se mogu uvrstiti na inozemnu multilateralnu trgovinsku platformu (MTP), kao i o prvom stranom izdavatelju.
Lakoća investiranja
– Strukturiranih proizvoda na globalnom financijskom tržištu sve je više, jer suvremeni “krizni” investicijski profil ulagača traži nove investicijske strategije kojima se mogu minimizirati rizici i maksimizirati dobitak – ističu na Zagrebačkoj burzi.
Certifikat je strukturirani vrijednosni papir čija vrijednost ovisi o vrijednosti vezane imovine (tzv. underlying).
– Mogu biti vezani za, primjerice, indeks neke svjetske burze, košaricu dionica, nafte, zlata ili druge robe – kaže Marko Erdeljac, stručni suradnik prodaje za građanstvo u sektoru financijskih tržišta Erste banke. Trenutačno se trguje sa 20 vrsta certifikata, svi kotiraju u kunama, a njihov je izdavatelj Erste Group Bank AG sa sjedištem u Beču, dok Erste banka ima ulogu predstavnika izdavatelja te održavatelja likvidnosti. – Jedan je od benefita ulaganja u certifikate lakoća investiranja – napominje Erdeljac. Naime, kada bi investitor imao potrebu izložiti se njemačkom dioničkom tržištu, najlakši put do sada mu je bio kupovati dionice iz indeksa DAX. Imajući na umu da DAX sadrži 30 različitih dionica, to bi značilo da bi investitor morao kupiti 30 različitih dionica u određenom omjeru u kojemu su one zastupljene u indeksu. To bi osim dosta vremena zahtijevalo i potencijalne dodatne troškove u smislu provizije za trgovanja na stranom tržištu te troškove skrbnika. Investiranjem u certifikat koji prati indeks DAX samo jednom transakcijom moguće se izložiti njemačkom dioničkom tržištu bez dodatnih izdataka, odnosno provizije za strano trgovanje i mogućih troškova skrbnika. S druge strane, kao i kod svih financijskih proizvoda, tako i ulaganje u certifikate nosi određene rizike. Naime, s certifikatima treba trgovati oprezno, uvijek imajući na umu racionalno upravljanje sredstvima i postavljanje donje granice - “stop loss”. Kretanje cijene certifikata najvećim dijelom ovisi o vezanoj imovini pa je tako važno dobro poznavanje kretanja cijena i svih rizika vezane imovine. Također, budući da se certifikatima trguje u kunama, važno je obratiti pozornost i na kretanje vrijednosti domaće valute u odnosu na valutu u kojoj je vezana imovina denominirana.
Čitati prospekte
– Kod certifikata postoji i kreditni rizik, stoga su njihovi izdavatelji obično velike i stabilne institucije. Preporučuje se i pažljivo čitanje prospekta izdanja, odnosno uvrštenja certifikata, kako bi razumijevanje certifikata i svih rizika bilo potpuno – objašnjava Erdeljac.
Od uvođenja certifikata pa do kraja prošloga tjedna ukupan volumen trgovanja certifikatima iznosio je 58,5 milijuna kuna što u prosincu predstavlja oko 5,5% redovitog i 4,5% ukupnog prometa na ZSE. Najveći interes izazvali su turbolong i turboshort certifikati, vezani uz njemački burzovni indeks DAX. Dosadašnji promet certifikatima pokazao je da postoji velik interes za takvim proizvodom na domaćem tržištu kapitala.
>> Imate dionice? Evo zašto je njima bolje trgovati putem interneta