Ipak se branimo

Vlada MOL-u neće dati da steče više od 50 posto Ininih dionica

ina_polancec
08.01.2010.
u 20:00

Hrvatska Vlada neće pasivno gledati pokušaj mađarskog MOL-a da steče više od 50 posto Ininih dionica jer je dogovoreno da hrvatska država ima pravo otkupa 50 posto obveznica koje će Ina dati MOL-u kao zalog za kredit.

Nakon što smo objavili nagađanja uglednih mađarskih medija da je MOL-u cilj steći više od 50 posto Ininih dionica, iz visokih izvora u Vladi doznali smo da hrvatska država takvo što neće dopustiti.

Naime, mađarski MOL osigurao je kredit Ini kako bi mogla vratiti dugove hrvatskoj državi, a kao zalog za taj kredit MOL je zatražio 200 milijuna eura obveznica koje će imati pravo pretvoriti u Inine dionice ako Ina ne bude mogla vraćati kredit. Prema informacijama iz Vlade, dogovoreno je da hrvatska država ima pravo otkupa 50 posto obveznica koje će Ina dati MOL-u kao zalog za kredit.

Dakle, Vlada će u slučaju da obveznice dospiju, a da Ina nije vratila dug MOL-u, moći sama ili uz pomoć fondova otkupiti 100 milijuna eura obveznica koje će se pretvoriti u Inine dionice. Tako će se vlasnički udjeli u Ini jednako povećati i mađarskom MOL-u i hrvatskoj državi te će odnosi snaga ostati nepromijenjeni. Ključni problem u odnosu Vlade i MOL-a kao partnera u Ini i dalje je katastrofalan poslovni rezultat Ine, kao i repovi pitanja plinskog poslovanja.

Naime, dogovor koji je postigao bivši ministar gospodarstva i potpredsjednik Vlade Damir Polančec o upravljačkim pravima u Ini te o plinskom poslovanju nisu dobra osnova za fer partnerski odnos, ali je Polančecov nasljednik morao preuzeti prijašnje ugovore.

Ključne riječi

Komentara 4

JO
jote
21:49 08.01.2010.

@avinadal: a kako bi ti drugačije napisao \"neće dati da steče\"? I mene zanima

OB
-obrisani-
20:11 08.01.2010.

Pa poludim, kad mi VL servira ovakav naslov. Ispravite ga pod hitno. Imate li vi lektora? neće dati da ?????????

UK
Ugo Kajvez
10:35 09.01.2010.

Mol treba narediti da prodaju i tiffon .... mađari imaju preveliki udio u hrvatskom naftnom tržištu ....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije