NAJBOLJU cijenu srdela drži u Istri

Zbog lova na tune manje je srdela u ribarnicama

Tribunj: Nakon punog mjeseca ribari se vratili ribolovu i svojim aktivnostima
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
1/3
17.06.2021.
u 18:58

Ribari tvrde kako srdele u Jadranu ima dovoljno i veće je pecature, a znanstvenici da je “debelo” prelovljena

Srdela je u ovo doba najbolja za konzumaciju. U ljetnim mjesecima, od lipnja do kolovoza pa čak i rujna, najmasnija je i puna Omega-3 masnih kiselina, pa se ne kaže uzalud da je sad pečemo, a zimi “frigamo” – šali se istarski ribar Robert Momić, ujedno i predsjednik Ceha ribara HOK-a. Iz iskustva ribara, a i trgovca ribom, Momić kaže da je ulov dobar, a u njegovoj ribarnici srdela svakodnevno u ponudi. Nakon lovostaja koji je završio početkom lipnja, građani su na ribarnicama navalili na srdelu, koja u maloprodaji najbolju cijenu drži u Istri, i 30 kn/kg, dok se u Zagrebu, primjerice, ovisno o tržnici cijeni od 20 do 25 kuna.

No ima li je dovoljno? U Istri su, kako tvrdi Momić, i ulov i ponuda zadovoljavajući, dok se na nekim zagrebačkim ribarnicama, a i u drugim gradovima na kontinentu, kašete sa srdelom i prebrzo prazne.

– Srdele još nisu velike kao u vremenima kad se u kili našlo 45-50 komada, ali su veće – tvrdi Momić, što se, dodaje, odražava i na otkupnu cijenu od oko 4 kn/kg. No dr. sc. Nedo Vrgoč iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita kaže da znanost nije zadovoljna stanjem u Jadranu.

– Istraživanja su pokazala da je srdela u debelom prelovu i jako lošem stanju pa se radi i novi plan upravljanja tom vrstom – odgovara Vrgoč.

Osim prelova, razlog što je ovih dana na ribarnicama manje srdele jest i trenutačni lov na tunu za tunogojilišta u kojemu je angažirana većina ribolovne flote, inače orijentirane i na srdelu i inćune, objašnjava Vrgoč. No zadovoljan je što resorno ministarstvo i institut jako dobro surađuju i sluša se struka, te je, primjerice, već dan-dva nakon što su u Jabučkom džepu primijećene veće količine nedorasle grdobine i oslića, ovih dana uvedena hitna interventna mjera zabrane gospodarskog ribolova pridnenom povlačnom mrežom koćom, koja će trajati do 12. srpnja.

Percepcija je da je, osim srdele i inćuna, riba u nas skupa. No prema nedavno objavljenom istraživanju Uprave za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede potrošnja proizvoda ribarstva i akvakulture u nas ipak raste. U 2019. je iznosila je više od 20 kg po stanovniku, što je čak 11% više u odnosu na godinu prije. U ponudi je bilo 81.387 tona, od čega 63.231 tona ulovljene morske ribe – a od toga 57 tisuća tona male plave ribe, inćuna i srdele.

VIDEO Prošetali smo Pelješkim mostom: Hrvatska bi mogla biti spojena već za 30-ak dana

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije