Predsjednica je poručila da euro možemo uvesti za pet godina, no to je malo vjerojatno...
Nemoguće je jer ne ispunjavamo potrebne kriterije, od deficita do javnog duga. Hrvatska je prva na listi želja da euro uvedemo, a posljednja po uvjetima, i to ponajprije zbog javnog duga. A taj kriterij možemo ispuniti tek za 20 godina, pa prije toga ne možemo ni računati na euro.
Ipak, nije isključeno da nam se popusti? Bi li nam zbog loših pokazatelja to bilo moguće.
Ova je vlada povećanjem javnog duga s oko 60 posto prije četiri godine na oko 90 posto ove, onemogućila uvođenje eura. Postoji mogućnost da EU spusti kriterije, no to je malo vjerojatno. Ali, isto tako nije isključeno da za nas kao zemlju koja je jako eurizirana naprave izuzeće i da nam se omogući uvođenja eura, što bi trebala potvrditi svaka zemlja članica. Isto tako, nije isključeno da fiksiramo tečaj i to uvedemo u Ustav ili uvedemo paralelnu valutu euro, što bi se opet u EU trebalo potvrditi.
Bi li euro kao valuta bila poželjna, odnosno bi li se trebalo izboriti za njezino uvođenje?
Svakako bi nam euro bio poželjan kao valuta. Primjerice, u Sloveniji, koja ima euro, javni dug na sličnoj razini, a lošiji bankarski sustav, kamate su za dva postotna boda niže nego kod nas. To bi za nas značilo uštedu na kamatama od šest milijardi kuna godišnje, odnosno na rok od 20 godina, koliko nam treba za ispunjavanje kriterija, oko 120 milijardi kuna. S tom uštedom automatski bismo smanjili i deficit. Euro bi zapravo kompenzirao našu premiju rizika. Zato politika "sit and wait" ne vodi nikamo. Lobiranje za uvođenje eura zato bi trebala biti hrabra politička odluka jer to bi nas moglo izvući iz začaranog kruga.
>>Grabar-Kitarović: Vjerujem da ćemo do 2020. uvesti euro
>>Juncker: Hrvatska može biti spremna za euro najranije 2020.
jel se za uvođenje eura lobira ili se ispunjavaju propisani uvjeti?