IKONE Koncert u povodu nesuđenog 60. rođendana boga reggaea ujedinjuje Afriku

Bob Marley putuje kući s Gibsonom i Biblijom

ned-bob-txt.jpg
import
05.02.2005.
u 16:07

Svi pravi obožavatelji Boba Marleyja i rastafarijanaca poželjet će tijekom veljače biti u glavnom gradu Etiopije Adis Abebi. Na tisuće njih tamo se već okupilo na cjelomjesečnim svečanostima nazvanim "Ujedini se, Afriko", koje se održavaju u povodu nesuđenog 60. rođendana legende reggaea. Isprva je vrhunac svečanosti trebao biti pokop Marleyjevih posmrtnih ostataka u Etiopiji, što mu je bila želja za života, no njegova udovica Rita od toga je poslije odustala. Brojni zaljubljenici u reggae svakako će se zadovoljiti velikim koncertom na kojem organizatori danas očekuju oko 300.000 ljudi, a na kojemu će uz djecu Boba Marleyja, preminulog od raka 11. svibnja 1981. godine, te grupe njegovih bivših pratećih vokala I-Threes nastupiti Harry Belafonte, Quincy Jones, Angelique Kidjo, Baaba Maal i Youssou N'dour.

Rasta-apostol
Robert Bob Nesta Marley, najveća ikona reggae glazbe, ujedno je prvi izvođač s Jamajke koji je postigao svjetsku slavu, predstavljajući glazbu svoje zemlje i naroda u svakom kutku svijeta. Iako nije postigao velik uspjeh u SAD-u, po čemu većina glazbenika i danas mjeri dosege svojih karijera, Marley je uspio duboko promijeniti glazbeno i kulturno okružje svog vremena te svojom glazbom, tekstovima i porukama dobiti nezaobilazno mjesto u povijesti glazbe. Svoj specifičan simbolizam crpio je iz rastafarijanizma - vjerske sljedbe koja je etipskog cara Haile Selassieja I. doživljavala kao živog boga koji će crnce vratiti u njihovu domovinu - Afriku. U Marleyjevim pjesmama pomješani su religijski misticizam i pozivi za političkim osvješćivanjem i uskrsnućem, a njegovu himnu mira "One love" turistička zajednica Jamajke usvojila je kao zaštitnu pjesmu.

Poruke njegovih pjesama kao riječi utjehe i nade dočekali su milijuni siromašnih i obespravljenih ljudi diljem Afrike, a kada je 1980. svirao na svečanostima proglašenja neovisnosti u Zimbabveu, kako je sam poslije priznao, iznenadio se što je više Zimbabvejaca znalo riječi njegovih pjesama nego tekst nacionalne himne. Zbog nastojanja da primiri zaraćene jamajčke političke frakcije, dobio je Mirovnu nagradu Ujedinjenih naroda, a sam bi Marley vjerojatno bio najponosniji što se njegov san o ujedinjenoj Africi u novije vrijeme, vrlo sitnim koracima, približava stvarnosti. Upravo je Etiopija središte ideje o Afričkoj uniji, svojevrsnoj kopiji Europske unije.

Ipak u domovinu
Kako je Marley oduvijek Afriku smatrao svojom duhovnom domovinom, još je za života želio da ga se ondje i pokopa. Početkom godine, njegova udovica Rita, unuka etiopskog cara, najavila je da će se njegovoj želji napokon i udovoljiti. Poslije je pak to opovrgnula, kazavši da obitelj nikad nije planirala ekshumirati Marleyjeve posmrtne ostatke.

No, usprkos tome, afrički tisak ovih se dana ponovno raspisao o Marleyjevoj selidbi u Etiopiju, nakon završetka svečanosti u Etiopiji. Trebao bi biti pokopan u rastafarijanskoj zajednici Shashemenu, 250 kilometara južno od Adis Abebe. Tome je možda pridonijelo što je Rita Marley nedavno proglašena počasnom građankom Adis Abebe.

Bez obzira na to hoće li se tijelo Boba Marleyja, pokopanog s njegovom elektičnom gitarom Gibson i Biblijom, preseliti u Etiopiju ili ne, a pri čemu će posljednju riječ svakako imati Rita Marley, dvojba o počivalištu reggae božanstva uspjela je ono što nije mnogima prije nje - ujediniti Afriku.

Želite prijaviti greške?