Vrijedi li iskaz privatnih detektiva kao dokaz na sudu, pitanje je koje se nametnulo nakon što je Igor Pavlica, sudac varaždinskog Županijskog suda, poništio nepravomoćnu presudu Općinskog suda u Čakovcu uz obrazloženje da privatni detektivi nisu ovlašteni prikupljati informacije o kaznenim djelima koja se progone po službenoj dužnosti.
Detektivi bez ovlasti
Riječ je o slučaju u kojem je Saša Tuksar (31) nepravomoćno osuđen najprije na dvije i pol, a potom na tri godine zatvora.
Sudilo mu se jer je suputnik kojeg je 2010. godine vozio u Budimpeštu, Marin Šuica (15), tada tenisač u usponu, stradao u prometnoj nesreći jer se on neprilagođenom brzinom zabio u kamion. Dvadeset je dana privatna detektivka Sove razgovarala sa svjedocima da bi tada utvrdila da je Tuksar, Šuičin trener, navodno u auto sjeo neispavan i umoran nakon što je viđen u barovima.
O tome što je čula svjedočila je i na sudu, a onda su se otac poginulog mladića i angažirana detektivska agencija našli pred zidom jer je upravo zbog toga presuda poništena.
– U svim slučajevima za koje imamo konkretne izvještaje sudovi, policija i državno odvjetništvo (i hrvatsko i inozemna) nikada nisu osporili prikupljene informacije i dokaze zbog navodnog "neovlaštenog" djelovanja – kažu u Sovi. Dodaju da je suradnja s policijom i Državnim odvjetništvom na visokoj razini te da se dostatan broj sudskih odluka temeljio na njihovim kaznenim prijavama i svjedočenjima.
Dobru suradnju s policijom ističe i Goroslav Šmaguc iz detektivske agencije Shark.
Suradnja s policijom
Njegova agencija godišnje odradi 60-80 slučajeva, a uglavnom se fokusiraju na krađe, prijevare i korporativnu sigurnost. Cijena je njihova angažmana po satu 200-250 kuna.
I on navodi da izvješća privatnih detektiva, utemeljena na prethodnom ugovoru, sud može uzeti kao dokaz u sudskom postupku.
– Ne postoji izričita zabrana prikupljanja obavijesti i informacija u tim slučajevima. Naprotiv, temeljem Zakona o privatnim detektivima smijemo prikupljati podatke o dokazima koji su važni i za kazneni postupak, pod uvjetom da ne ometamo obavljanje poslova iz djelokruga tijela državne vlasti – nadovezuju se iz Sove. Upravo zbog slučaja Šuica i odluke varaždinskog Županijskog suda Udruga privatnih detektiva Hrvatske dogovorila je konzultacije s MUP-om nakon kojih će se očitovati o tom slučaju.
Detektivsku djelatnost u Hrvatskoj obavlja 11 trgovačkih društava i 9 obrta, a licenciju za privatnog detektiva ima 116 osoba, od čega su četiri žene.
>> Iskaz detektivke iz Sove nisu uzeli za dokaz na sudu
>> Suđenje tenisaču Tuksaru za prometnu nesreću kreće ispočetka
to je u HR normalno sta je tu cudno kada nam cijela vlada krade a sudci djele pljen kome koliko