– Fra Šime Nimac nije imao suglasnost nadbiskupije za prodaju crkvenog zemljišta u Baškoj Vodi, a trebao ju je imati! – ustvrdio je Željko Ćapin, odvjetnik župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Baškoj Vodi, na splitskom Trgovačkom sudu gdje je počeo je postupak u kojem župa traži poništenje kupoprodajnog ugovora koji je fra Šime Nimac sklopio s tvrtkom Sunčani Bast koja je na račun župe uplatila 9,8 milijuna kuna.
Crkva upisana na zemljište
Poznato je, novac je s crkvenog računa “nestao”, a protiv fra Šime Nimca i njegove bankarice Jasmine Bilonić vodi se kazneni postupak na Županijskom sudu u Splitu. Ćapin je sudu predao rješenje Općinskog suda u Splitu kojim je odbijen zahtjev tvrtke Sunčani Bast za uknjižbu prava vlasništva nad spornim zemljištem, kao i spis iz Makarske iz kojega se vidi da je tužitelj, odnosno župa i dalje upisana kao vlasnik. Zahtjev za uknjižbu tvrtki Sunčani Bast odbijen je s obrazloženjem da predstavnik pravne osobe, odnosno Crkve nema pismeno odobrenje Nadbiskupskog ordinarijata tj. crkvene upravne vlasti.
– S odobrenjem Župskog ekonomskog i pastoralnog vijeća, koje je savjetodavno tijelo, fra Šime nije mogao prodati ni polovni stojadin, kamoli zemljište vrijedno 10 milijuna kuna – tvrdi Ćapin.
Nisu pristali na zahtjev
– To je nesporna potvrda da Nimac nije imao pismenu suglasnost, kao i to da je ona nužna – ustvrdio je Ćapin i pozvao se na kanonsko pravo. Ćapin je priložio i nepravomoćnu odluku suda u Benkovcu po kojoj fra Šime Nimac župi treba vratiti 9,8 milijuna kuna. Iako je teško očekivati da će se cijeli iznos pronaći i vratiti Crkvi, teorijski znači da bi župa mogla imati i zemljište i novac, no odvjetnik Ćapin izjavio nam je kako je uvjeren da bi u tom slučaju njegov klijent milijune vratio Sunčanom Bastu.
Tihomir Luetić, pravni zastupnik Sunčanog Basta, ustvrdio je da do spora nije trebalo ni doći da je župa pristala na njihov zahtjev da im ili prepuste uknjižbu ili vrate uplaćeni iznos.
– Zakonski zastupnik tužitelja u to je vrijeme bio fra Šime Nimac i samim tim nije morao imati nikakvo, a posebno ne pismeno odobrenje za prodaju zemljišta jer, da je imao bilo kakva ograničenja, ona su morala biti evidentirana pri Ministarstvu uprave – rekao je Luetić. Pozvao se na Zakon o obveznim odnosima i rekao da se u ovom slučaju ne može primjenjivati kanonsko pravo s obzirom na to da je prema Ustavu Crkva odvojena od države. Nastavak suđenja sazvan je za studeni.
>>Odgoda zbog bolesti suca: Fra Šime i bankarica obranu će iznijeti na jesen
>>Bankarica i dalje može uživati na jahti 'Lucky me'
sRAMOTA JE, ALI U hRVATSKOJ UOBIČAJENO, DA LOPOVI, VARALICE, NEMORALNI LJUDI - IMAJU PODRŠKU DRŽAVNIH INSTITUCIJA, BANAKA, Kakvo kanonsko pravo, mi smo civilna država, a gosp. Nimac nije učinio crkveni prekršaj, nego kazneno djelo civilnih zakona. I on i njegova ženska odavno su trebali biti okovani u zatvoru - civilnom.