– Ta trgovačka društva vodio je Radovan Štetić koji je za direktore postavio osobe koje su radile za njega. Štetić je bio taj koji je angažirao svaku osobu koja je u tome sudjelovala. Svatko od njih imao je svoju ulogu, pa je netko bio zadužen za izradu dokumentacije, netko za predaju dokumentacije u banke i kreditne urede, a postojale su i osobe koje su u bankama omogućavale lakše dobivanje kredita.
Priznao sva tri puta
Za dobivanje kredita koristila se fiktivna dokumentacija, a novac koji se izvlačio preko realizacije kredita i kupovine robe potom se dijelio, kazao je među ostalim u svojoj obrani Saša Burušić (27), sin načelnika zagrebačke policije Gorana Burušića, kojem uskoro treba početi suđenje jer ga terete da je bio dio skupine koja je prijevarama različite tvrtke te više građana oštetila za oko tri milijuna kuna. Taj postupak jedan je od tri postupka koji se zbog sličnih djela vode protiv mlađeg Burušića. U sva tri slučaja Saša Burušić priznao je to za što ga se tereti, no razlika je u tome što je u jednom od prethodnih postupka sklopio nagodbu s tužiteljstvom, dok je u drugom nedavno osuđen na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu.
U postupku u kojem se nagodio s tužiteljstvom, Burušića se teretilo za prijevaru i krivotvorenje isprava, te štetu od oko 8000 kuna. Osuđen je uvjetno na godinu dana zatvora uz rok kušnje od četiri godine. U tom postupku je uz Burušića optuženo još 10 osoba, terete se za štetu od 1,5 milijuna kuna, a tužiteljstvo je u zbiru za sve njih tražilo oko 25 i pol godina zatvora. Na uvjetnu kaznu, godinu i pol dana zatvora uz rok kušnje od pet godina, Burušić je osuđen i u postupku u kojem ga se s još dvojicom teretilo da je prevario i oštetio Hypo banku za oko 150.000 kuna. U tom slučaju terećen je da je preko tvrtke jednog od suoptuženika dao izraditi dokumentaciju za osam osoba, na temelju koje su one otvorile tekući račun u Hypo banci.
Nije se još nagodio
Nakon što bi im bila isplaćena fiktivna plaća, zatražili bi da im se odobri dopušteni minus, podigli bi taj iznos, uglavnom se radilo o oko 20.000 kuna te bi ga dali Burušiću, koji bi ga zatim podijelio s dvojicom suoptuženika.
Što se pak tiče “najteže” optužnice, za koje suđenje tek treba početi, Burušić je, kao i većina od 16 ostalih okrivljenika, priznao krivnju, no za razliku od prvooptuženog Radovana Štetića, za sada se nije nagodio s tužiteljstvom. Štetić je kao organizator skupine prevaranata po nagodbi s tužiteljstvom osuđen na tri godine zatvora.
>>Sin šefa zagrebačke policije Saša Burušić pušten iz Remetinca
>>Sin šefa policije bio je kotačić u lancu Štetićeve skupine
Obzirom da mnogi izgube osobnu iskaznicu i prijave u policijsku postaju i u narodne novine i unatoć tome svemu nikad nitko ne vrati izgubljeno-nađeno . Što to znači ?? To upravo znači ovaj primjer i još xx sličnih da see dokumentacija zlouporabi bez da institucije provjeravaju dokumentaciju i osobu i zato to tako prolazi ! Ništa čudno u ovoj našoj katoliban državi !