– Za mene je ubojstvo Ive Pukanića i Nike Franjića čisti akt terorizma. Rekao sam to neposredno nakon događaja i pri tome ostajem. Ne radi se o osobnim obračunima, ubijeni su zbog pokretanja tema i pisanja koje je mnogima smetalo, oni su bili javne osobe, novinar koji ulazi u političke teme nedvojbeno je javna osoba – rekao je jučer na Općinskom sudu u Rijeci bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić. Bivši predsjednik, koji je potvrdio da je s Pukanićem bio prijatelj, a Franjića poznavao iz viđenja, iskazivao je u postupku koji je protiv države pokrenula obitelj Franjić.
Pozivanje na presudu
Tužbom traže odštetu od 1,05 milijuna kuna jer smatraju da je Niko bio žrtva terorističkog akta, a za štetu je, u skladu sa zakonskim odredbama, u takvim slučajevima odgovorna država. Nakon zločina Državno odvjetništvo odbilo je prijedlog za nagodbu za naknadu štete obrazlažući da se nije radilo o terorističkom činu, a obitelji Franjić s istim je obrazloženjem odbijena i tužba na riječkom Općinskom sudu. No Vrhovni sud takvu je presudu ukinuo i naložio ponovni postupak koji je sada, šest godina od atentata, počeo upravo iskazom bivšeg predsjednika. Uz njega, svjedočio je i umirovljeni general pukovnik HV-a Mate Laušić.
Kao svjedoci na riječki su sud bili pozvani i premijer Zoran Milanović, u vrijeme atentata čelnik oporbe, koji se opravdao sjednicom Vlade, i Luka Bebić, ondašnji predsjednik Sabora koji nije došao zbog bolesti pa će ga na njegov zahtjev ispitati sud u Zagrebu. Te su svjedoke predložili tužitelji jer su nakon likvidacije Pukanića, u kojoj je Franjić bio kolateralna žrtva, u svojim izjavama isticali da je eksplozija u središtu Zagreba terorizam na koji država i sustav moraju odgovoriti svim raspoloživim sredstvima. Opunomoćenik obitelji Franjić, odvjetnik Dušan Miočić, kao dokaz je priložio i brzojav sućuti L. Bebića obitelji Franjić u kojem se navodi da će se provesti sve radnje kako bi se zaustavili "teror, ubijanje i zastrašivanje hrvatskih građana". Za državu je sporno je li se atentat dogodio na javnom mjestu pa će se u nastavku postupka razjasniti, na temelju presude Robertu Mataniću i cijeloj skupini, je li parkiralište na kojem je u zrak dignut Pukanićev automobil javno ili privatno parkiralište. Tvrdnje da se radi o terorističkom činu osporavaju i navodima da je istom presudom utvrđeno da je riječ o teškom ubojstvu iz koristoljublja. Mesić je u nastavku iskaza podsjetio i da je prije eksplozije u kojoj su ubijeni Pukanić i Franjić na Pukanića pokušan atentat u Ilici.
– Ni danas mi nije jasno zašto je osiguranje koje je bio dobio Pukanić ukinuto – rekao je i ustvrdio kako smatra da je atentat imao dva cilja: Pukanića, pri čemu je kao kolateralna žrtva ubijen i Franjić, i zastrašivanje drugih novinara koji kritički pišu o političkim događajima. I Mate Laušić, koji je kazao da mu je kao profesionalcu slučaj poznat u detalje, smatra da je na djelu bio terorizam.
Osjećaj straha i užasa
– Teroristički čin ne određuju ciljevi nego sredstva i metode koje se upotrebljavaju, a usto i nevođenje brige o kolateralnim žrtvama. Ovaj događaj ima sve elemente takvog čina – rekao je Laušić dodajući da je žrtva, s obzirom na mjesto i jačinu eksplozije, moglo biti i više. Laušić je objašnjavajući svoj iskaz dodao da je svaki akt koji izaziva jezu, strah i užas i ima za cilj osjećaj opće nesigurnosti terorizam te je zaključio da, iako se ne može izjasniti o tome je li motiv likvidacije bio politički, ne isključuje da je namjera bila poslati "poruku".
>> Milanović, Mesić i Bebić pozvani da svjedoče o atentantu na Pukanića i Franjića
"Terorizam je smišljena uporaba nezakonitog nasilja ili prijetnje nezakonitim nasiljem radi usađivanja straha, s namjerom prisiljavanja ili zastrašivanja vlasti ili društva kako bi se postigli ciljevi koji su općenito politički, vjerski ili ideološki". - Wikipedija